Lifestyle
LIFESTYLE

Od Alison Brooks do Zahy Hadid – marzenia i lista życzeń

  • Komentarze

najlepsze bryły z drewna. Od temperówki po stanowisko do pracy, czyli marzenia stararchitektów

Wystawa The Wish List – What I Have Always Wanted Is…

Fot: materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)

Norman Foster, Zaha Hadid, Paul Smith, stararchitekci i gwiazdy designu odpowiedziały na proste pytanie” „Jaki przedmiot zawsze chcieliście mieć w swoim domu, ale nigdzie nie mogliście go znaleźć?”  

Gwiazdy współczesnej architektury i ich marzenia

Terence Conran, współzałożyciel Benchmark Furniture, skierował swoje pytanie o wymarzony przedmiot do celebrytów świata designu i współczesnej architektury. Wśród adresatów znaleźli się Norman Foster, Zaha Hadid, Paul Smith, Amanda Levete, John Pawson, Alison Brooks, Alex de Rijke, Richard i Ab Rogers, Allen Jones. Odpowiedzi zostały potraktowane poważnie – potrzebne stararchitektom przedmioty zostaną wykonane. Ciekawe, że stararchitekci nie zajęli się zwoimi marzeniami osobiście. Szewc bez butów chodzi?

Odpowiedzi projektantów stały się inspiracją dla zorganizowania wystawy „The Wish List – What I Have Always Wanted Is…”. Wymarzone przedmioty będzie można oglądać na Festiwalu Designu w Londynie w 2014 roku.
Na niewielkiej wystawie znajdzie się dziesięć wyjątkowych brył, przedmiotów zaprojektowanych przez młodych designerów na życzenie ich starszych kolegów. Wszystkie przedmioty będą wykonane z drewna, bo całe przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i Benchmark Furniture.

Stararchitekt marzy o temperówce

Jak się okazuje, gwiazdy architektury mają zaskakująco skromne życzenia. Wśród wymarzonych brył znalazły się tak niepozorne przedmioty, jak temperówka do ołówków i ukośna półka. Pozostałe to ukośne drzwi, szezlong, stanowisko do pracy, patera na owoce, altana ogrodowa.

Wszystkie obiekty powstaną w ciągu jednego tygodnia w lipcu 2014. Młodzi projektanci zabiorą się do prac podczas tygodniowych warsztatów w warsztatach firmy Benchmark Furniture.

Przy opracowywaniu każdego obiektu, projektanci mają dokumentować zużycie surowca i energii. W ten sposób wspierając się informacjami z przeprowadzonego przez AHEC badania Oceny Cyklu Życia (LCA) dla 19 gatunków amerykańskiego drewna liściastego, ocenić wpływ każdego produktu na środowisko.


Wystawę będzie można oglądać w londyńskim Muzeum Wiktorii i Alberta od 13 do 21 września 2014 roku.

Od Alison Brooks do Zahy Hadid – marzenia i lista życzeń
przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: materiały prasowe Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC)
Data publikacji: 7.07.2014 11:57
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.