Lifestyle
LIFESTYLE

24. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie. Zwycięzcy - GALERIA

 • Komentarze

Rosocha. Inne obszary, inne formaty

Plakat pt. Rosocha. Inne obszary, inne formaty nagrodzony w kategorii A - profesjonaliści

autor: Wiesław Rosocha

 • Theodor W. Adorno
 • Otwarcie sezonu 2013/14 w Teatrze Miejskim w Stuttgarcie Schauspiel Stuttgart
 • Symbioza
 • Beckett
 • Majakowski 120 (1, 2, 3)
 • Studnia Nadziei – 60%

Międzynarodowe Biennale Plakatu w Warszawie: do tegorocznego konkursu poświęconego sztuce projektowania plakatu zgłosiło się 1600 artystów z 61 krajów. Wystawę prac można oglądać w Muzeum Plakatu w Wilanowie i w galerii Salon ASP w Warszawie. Wystawa potrwa do połowy września 2014. GALERIA


W skład jury, organizowanego od 1966 roku, Międzynarodowego Biennale Plakatu w Warszawie weszli wybitni twórcy oraz krytycy designu: Stephan Bundi (Szwajcaria), David Crowley (Wielka Brytania), Kenya Hara (Japonia), Jerzy Porębski (Polska), Silvia Sfligiotti (Włochy) i Jakub Stępień Hakobo (Polska). Ogłoszenie zwycięskich prac odbyło się 7 czerwca 2014r.  W tym roku, zwycięzców nagrodzono w dwóch kategoriach.

W kategorii A , swoje prace prezentowali profesjonaliści, którzy swoje dzieła wydali drugiem w latach 2012-2013. W tej kategorii konkursu wygrał plakat Wiesława Rosochy – pt. Rosocha. Inne obszary, inne formaty. Jurorzy docenili bardzo silny przekaz dotyczący zarówno twórczości Rosochy, jak i zjawiska plakatu, a także ewidentny ukłon artysty w stronę modernistycznej awangardy. Srebrne Medale otrzymali: Andreas Golde z Niemiec za plakat Theodor W. Adorno, a także Jakob Kirch z Niemiec za plakat Otwarcie sezonu 2013/14 w Teatrze Miejskim w Stuttgarcie.


Trzy brązowe medale przyznano twórcom z Polski, Hong Kongu i Rosji. Pierwszy z nich otrzymał Lech Majewski za plakat Beckett zaprojektowany do serii spektakli na podstawie sztuk Samuela Becketta w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Jury spodobało się kontrastowe liternictwo, które silnie podkreśla nazwisko dramaturga, a takze delikatnie wpisuje tekst w negatyw postaci, sugerując jej myśli i wewnętrzne głosy. Drugi nagrodzony brązem autor to Freeman Lau Siu Hong za plakat Symbioza, z przedstawieniem sylwetki drzewa z wyrastających z niego krzeseł. To praca  przedstawiła wrażliwość autora na relacje człowieka z przyrodą. Trzeci z medali otrzymał Dmitry Mirilenko za pracę Majakowski 120 (1, 2, 3) - graficzny komentarz na temat postaci Władimira Majkowskiego, tragicznie zmarłego poety-rewolucjonisty.

 

W kategorii Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego oceniano prace studentów i absolwentów kierunków artystycznych. Nagrodę przyznano absolwentowi ASP w Warszawie, Łukaszowi Kowalskiemu za pracę Studnia Nadziei – 60%, która dotyczy niskiej jakości i słabego dostępu wody pitnej w Afryce. Jurorom podobał się detal, przemyślana kompozycja i typografia, i oczywiscie czytelny przekaz pracy.

 

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 17.06.2014 11:31
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.