Pamiętacie film „Kochanie powiększyłem dzieciaka” reżysera Randalera Kleisera? Sztuka holenderskiego artysty Florentijna Hofmana jest niczym scena z filmu obrazująca przejście małego giganta przez miasto.
Głównym tematem prac tego wyjątkowego artysty są zabawki – czyżby nie do końca pogodził się z dorosłością? Tworząc instalacje ma na celu rozweselenie przechodniów. Rzeźby, które wystawia w przestrzeni publicznej mają szokować poprzez swój przeskalowany rozmiar, bawić jak zabawka, wywoływać uśmiech i rozbudzić wspomnienia z dzieciństwa.
Gigantyczne zabawki wykonane są z przeróżnych materiałów, z blachy falistej, słomy, foli czerwonej, betonu jak również z metalu, drewna i gontu, a nawet ze zwykłych, kultowych brazylijskich klapek. W ich budowie często pomagają zastępy wolontariuszy.
Wieża widokowa w… króliku
Wszystkie instalacje są bardzo kolorowe i wyglądają jak zabawki zgubione przez dziecko. Taki jest The Big Yellow Rabbit – gigantyczny, żółty królik o wysokości 13 metrów. Rzeźba powstała w 2011 roku i znajduje się w Szwecji. Olbrzymia przytulanka, wykonana z metalu, drewna i lokalnie produkowanego gontu, została „porzucona” obok pomnika Engelbrekt podczas festiwalu OpenArt w Örebro.
Florentijn Hofman nawet z zabawki potrafi zrobić całkiem funkcjonalny obiekt architektoniczny. W Nijmegen w Holandii ustawił dwunastometrowego królika, który jest nie tylko rzeźbą, ale i wieżą widokową. Punkt widokowy jest w głowie gargantuicznego królika, panoramę miasta podziwia się z okna, będącego okiem uchatego ssaka.
Godzilla kontra gumowa kaczka
Z kolei w osłupienie wprowadził Hofman statecznych Japończyków. Zazwyczaj Japonię atakują olbrzymie potwory w typie Godzilli. Jednak tym razem w zatoce w Osace pojawiła się gumowa kaczka, identyczna jak ta, która zazwyczaj pływa w wannie. Jednak w sztuce Hofmana kaczka urosła do wysokości 26 metrów!
Florentijn Hofman nie jest typowym artystą wystawiającym prace w muzeum. Jego galerią jest cały świat. Hofman traktuje przestrzeń dużych miast jak ogromny plac zabaw. Dziś jest tak znany, że może wybrać każde miejsce na Ziemi i z dowolnego materiału stworzyć fascynują i intrygującą instalację, bo każde jego dzieło wzbudza entuzjazm i staje się atrakcją turystyczną. Wiele miast wręcz zabiega o rzeźby Hofmana, bo ich realizacja każdorazowo wzbudza zainteresowanie mediów na całym świecie.
Olbrzymie zabawki w mieście to nie jedyny sposób na tworzenie popularnej sztuki w przestrzeni publicznej. W Archiramie pisaliśmy niedawno o gigantycznych meblach, którymi artyści ozdabiają ulice. Czyżby kompleks Piotrusia Pana zawładną także światem sztuki? Niedojrzałość, wieczna ucieczka przed dorosłością – to już stały element naszych zwariowanych czasów.
Więcej instalacji holenderskiego artysty zobaczysz na jego stronie: florentijnhofman.nl

-
Dom inteligentny dostosowuje się do potrzeb użytkownika. Dlaczego miejski plac nie miałby się zachowywac podobnie? Projekt ruchomego placu według Michaela Jantzena więcej
-
MiastoKlocki to projekt warsztatów architektonicznych dla dzieci. Zajęcia będą miały miejsce w warszawskim Muzeum Woli. Muzeum oddaje jedną ze swoich sal w ręce dziaciaków, które poznawać będą jak funkcjonuje miasto, bawiąc się i ucząc jednocześnie więcej
-
Zrównoważony rozwój i ekologia to coś więcej, niż moda. Konkurs architektoniczny na projekt zielonej przestrzeni publicznej został przedłużony! więcej
-
Jak zmieni się bryła kampusu Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie? Dowiemy się na debacie o przestrzeni publicznej dotyczącej tej części Mokotowa. W poniedziałek, 28 kwietnia o godz. 17:30 odbędą się rozmowy o architekturze i otoczeniu kampusu SGH. więcej

- ARCHITEKTURA: Przestrzeń publiczna jak dom inteligentny – zmieniana według potrzeb
- LIFESTYLE: MiastoKlocki - warsztaty architektoniczne dla dzieci w Warszawskim Muzeum Woli. Wybuduj swoją bryłę!
- ARCHITEKTURA: Konkurs architektoniczny dla studentów: Zaprojektuj zielone miasto na start
- ARCHITEKTURA: Jak zmieni się bryła SGH? – rozstrzygnięcie konkursów studenckich oraz rozmowy o architekturze i przestrzeni publicznej kampusu na Mokotowie
- LIFESTYLE: Lustrzana bryła, lustrzana ścieżka. Przestrzeń publiczna w Chinach