Modernizm i żydowski sport
Zaskakujące zestawienie? Dwudziestolecie międzywojenne było epoką nowoczesnej architektury i kultury, ale też okresem, w którym narodził się żydowski sport.
Przez wieki Izraelici byli zainteresowani raczej rozwojem ducha, niż ciała. Już w starożytności greckie ideały sportowe słabo przyjmowały się w Palestynie, nie znajdując zrozumienia wśród konserwatywnych mieszkańców Jerozolimy. Próby wprowadzenia grecko-rzymskiej edukacji i sportu były postrzegane jako zamach na kulturę żydowską. Przez wieki powstały stereotypowe wyobrażenia żydowskiego kupca, muzyka czy uczonego, ale żaden z nich nie miał wiele wspólnego z obrazem sportowca.
Przełom wiązał się z narodzinami syjonizmu.
Kibuc i stadion
Marzenie o własnym państwie skłoniło tysiące Żydów do zmiany stylu życia. Nowe role – rolników, budowniczych, żołnierzy, koniecznych do funkcjonowania Palestyny, wymagały ludzi silnych i sprawnych. Sport miał stać się narzędziem kształtującym przyszłych pionierów. Syjonizm doprowadził więc do zakładania klubów sportowych, które pełniły zresztą równolegle także funkcje kulturalne i oświatowe.
W rezultacie wychowankowie żydowskich klubów zajęli ważną pozycję w sportowym świecie II Rzeczypospolitej. Żydowskie pływaczki popisywały się skokami do Wisły z mostu Kierbedzia. Przed wyjazdem do Palestyny Helena Bersohn reprezentowała Polskę w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Popularność zdobył bokser Szapsel Rotholc, mistrz Polski, który w reprezentacji Polski (1934–1939) osiągał imponujące wyniki – 15 zwycięstw i 1 remis na 16 walk.
Opera Narodowa: wystawa
W Salach Redutowych Opery Narodowej do 23 listopada 2014 prezentowana będzie wystawa „Żydzi – Sport – Warszawa”, inspirowana historiami z albumu „Bądź silny i odważny. Żydzi − sport − Warszawa” autorstwa Grażyny Pawlak, Daniela Grinberga i Macieja Sadowskiego.
Ekspozycję oglądać można w czwartki, piątki i soboty od 10.00 do 18.00, na godzinę przed spektaklem i w czasie przerw. Na wystawę można wejść również przez hol kas bocznych.

-
Gdyński Szlak Modernizmu zaprasza na przegląd filmów o architekturze XX i XXI wieku; wstęp bezpłatny więcej
-
Już w połowie listopada Centrum Architektury wydaje „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki" autorstwa Jane Jacobs – publicystki i zaangażowanej aktywistki miejskiej. Po raz pierwszy przełomowa książka o architekturze, urbanistyce i życiu miast ukarze się języku polskim. Publikacja porusza m. in. ideologię Le Corbusiera i praktykę modernistycznego planowania przestrzennego miast więcej
-
Galeria Opery Narodowej zaprasza na wystawę „Artyści żydowscy w Polsce po II wojnie światowej”. W centrum Warszawy zobaczyć będzie można m.in. prace Jonasza Sterna i Aliny Szapocznikow więcej
-
Co zobaczyć w Brazylii? Modernistyczna bryła Oscara Niemeyera, jedna z ikon architektury współczesnej, czyli Muzeum Narodowe w Brasilii, prezentuje współczesny polski design więcej

- WIDEO I FOTO: Modernizm, dekonstruktywizm i architektura współczesna – filmy o architekturze w Gdyni
- ROZMOWY O ARCHITEKTURZE: Modernistyczne wizje miast Le Corbusiera i współczesne problemy urbanistyki. Polska premiera książki Jane Jacobs
- LIFESTYLE: Opera Narodowa: wystawa z okazji otwarcia Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
- DESIGN: Brazylijski modernizm i polski design. The Spirit of Poland 2014
- WIDEO I FOTO: Filmy o architekturze: modernizm i jego świątynie