Lifestyle
LIFESTYLE
Kobiety architekt

Panie architekt, które zmieniły światową architekturę. 5 najlepszych kobiet architektów na świecie

  • Komentarze

Kobiety architekt
Fot: DW (English) (źródło: yotutube.com), Atelier Marta Rodriguez (źródło: youtube), Rama (źródło: Wikimedia Commons), Matt Holyoaks, materiały prasowe Fundacji im. S. Kuryłowicza

Wbrew pozorom, architektura to również świat, w którym wybijają się także kobiety. Mimo znacznej przewagi w tym zawodzie męskiej części populacji, kobiety już od jakiegoś czasu wywalczyły sobie odpowiednie miejsce w środowisku architektonicznym. Oto 5 pań architekt, o których warto pamiętać.

Jak mówić na kobietę architekt? Pomysłów na rozwiązanie tego problemu jest wiele. W środowisku przyjęło się, że największy szacunek dla płci pięknej okazuje się używając zwrotu pani architekt. Na popularności zyskuje ostatnio wyrażenie „architekta”. Jednak nie jest ono zbyt lubiane w środowisku kobiet architektów. Jednak wyrażenie to jest znacznie bardziej popularne w branży architektów wnętrz – tu przeważają kobiety.

>> Kobiety w architekturze – czy zawsze ich rola była oczywista w tej branży?

5 kobiet architektów, które warto znać

Wybraliśmy 5 kobiet architektów, które naszym zdaniem wyróżniają się w branży architektonicznej na świecie.

Zaha Hadid – o tej Pani architekt, będzie się jeszcze mówić na długo po jej śmierci. Mimo że zmarła niespodziewanie w 2016 roku w wieku 65 lat, to zawsze pozostanie pierwszą kobietą architekt wyróżnioną nagrodą Pritzkera. Jej odważne i niepowtarzalne projekty wyznaczały kierunek nowoczesnej architektury. Do jej najpopularniejszych projektów możemy zaliczyć: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow, gmach opery w Guangzhou, Rosenthal Center for Contemporary Art w Cincinnati (USA), muzeum sztuki współczesnej MAXXI – National Museum of the 21st Century Arts w Rzymie.

Odile Decq – jest właścicielką paryskiego biura Studio Odile Decq znanego wcześniej jako Odile Decq Benoît Cornette Architectes Urbanistes albo ODBC Architectes. Francuska Pani architekt wyróżnia się przede wszystkim swoim nietuzinkowym wyglądem. Sławę przyniósł jej projekt Banque Populaire de l'Ouest w Renes, zrealizowany w 1990 roku. W 1996 jej pracownia otrzymała Złotego Lwa na Biennale w Wenecji za scenografię pawilonu francuskiego. Odile stosuje w swoich projektach odważne kompozycje kolorystyczne. Kolejny projekt, pani architekt, o którym było głośno, powstał w 2001 roku. Było to Muzeum Sztuki Współczesnej w Rzymie (MARCO). Do innych znanych realizacji Odile Decq należą między innymi: Port w Gennevilliers (1994-2001), budynki Uniwersytetu w Nantes (1993-98), Restauracja L’Opera Garnier w Paryżu (2008) i Pavillon 8 w Lyonie.

Amanda Levete– brytyjska Pani architekt, lureatka Nagrody Stirlinga. Prestiżowe wyróżnienie zdobyła dzięki projektowi budynku stadionu krykietowego Lord’s Media Centre w Londynie. Jest założycielką pracowni architektonicznej AL_A. Do jej najbardziej znanych projektów należą między innymi Central Embassy – czyli 30-piętrowa przestrzeń handlowa i hotelowa w Bangkoku w Tajlandii, Museum of Art, Architecture and Technology w Lizbonie, MPavilion w Melbourne, Spencer Dock Bridge w Dublinie oraz 10 Hills Place w Londynie.

Kazuyo Sejima – japońska Pani architekt. W 1987 roku założyła firmę Kazuyo Sejima and Associates, a w 1995 roku firmę SANAA (Sejima and Nishizawa and Associates) z siedzibą w Tokio, które w 2010 rok było laureatem nagrody Pritzkera. Projekty przedstawiane prze japońska architekt, nawiązują głównie do epoki modernizmu. Jednym z najciekawszych projektów Kazuyo Sejimy jest Nishinoyama, kompleks mieszkalny na przedmieściach Kyoto. Do jej najważniejszych projektów można zaliczyć między innymi: Muzeum Sztuki Nowoczesnej na nowojorskim Manhattanie, zkoła Zarządzania w niemieckim Zollverein, czy muzeum sztuki współczesnej w Kanazawa, który przyczynił się do otrzymania przez Kazuyo Sejmie i Ryue Nishizawa Nagrody Pritzkera.

Charlotte Perriand - zmarła w 1999 roku, francuska architekt i designerka. Jej projekty opierały się na tworzeniu funkcjonalnych przestrzeni do życia, Uważała, że lepszy design, który nam towarzyszy, pozwala na stworzenie lepszego społeczeństwa. Współpracowała między innymi z Le Corbusierem i Pierrem Jeanneretem. Wpływ nauk i doświadczenie Le Corbusiera miały znaczny wpływ na kształt prezentowanych przez nią projektów.

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: DW (English) (źródło: yotutube.com), Atelier Marta Rodriguez (źródło: youtube), Rama (źródło: Wikimedia Commons), Matt Holyoaks, materiały prasowe Fundacji im. S. Kuryłowicza
Data publikacji: 23.02.2017 10:43
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.