archirama.pl

Pawilony, architektura wnętrz, medale. Wystawy gospodarcze

W XIX wieku i na początku XX stulecia zwiedzanie wystaw gospodarczych – przemysłowych, rolniczych, prezentujących wyposażenie wnętrz i inne – były popularną rozrywką. Pod hasłem „Przemysł – sztuka – polityka...” Muzeum Narodowe w Poznaniu zorganizowało wystawę prezentującą dawne gospodarcze przeglądy.

Bryły mebli ekspozycyjnych w holu. Przemysł - sztuka - polityka. Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu, sierpień 2015

Meble ekspozycyjne zaprojektowane przez Rafała Górczyńskiego dla Muzeum Narodowego w Poznaniu, wystawa Przemysł - sztuka - polityka...., sierpień 2015

Fot: Adam Cieślawski, materiały prasowe Muzeum Narodowego w Poznaniu

Jeszcze na początku XX wieku wystawa była jednym z najskuteczniejszych narzędzi promocyjnych. Przyciągając tłumy zwiedzających, oddziaływała na wyobraźnię. Nic dziwnego, że w ten sposób prezentowano niemal wszystko. W ten sposób promowane były między innymi idee współczesnej architektury; wrocławskie osiedle modelowe WUWA czy słynna wystawa „Die Wohnung” zorganizowana w 1927 roku w Stuttgarcie to tylko dwa często przywoływane przykłady. O wiele częściej od architektury na wystawach pojawiały się nowe produkty, wyroby fabryk i warsztatów, a także płody rolne. Wystawy przemysłowe nie były tylko wydarzeniami branżowymi. Takie ekspozycje uznawano za środek wspomagania rozwoju gospodarczego miasta i wsi, wprowadzenia nowych rozwiązań do rolnictwa. Miały więc w konsekwencji poprawić jakość życia mieszkańców.

Dla tych ostatnich były także – a może przede wszystkim – pożądaną rozrywką. Wystawom towarzyszyły różne atrakcje, z których loterie i możliwość atrakcyjnych zakupów są tylko najbardziej oczywistymi.

Ekspozycja przygotowywana w Muzeum Narodowym w Poznaniu przedstawia ten świat staroświeckiego handlu. Na wystawie zobaczyć można zdjęcia i graficzne przedstawienia wystaw. Prasowe ilustracje pieczołowicie oddają wygląd nagradzanych na wystawach krów i koni, stosy warzyw z Wilanowa, wyroby żelazne. Dużą grupą eksponatów są medale. Niektóre bardzo udane pod względem artystycznym, inne wyróżniają się nietypowymi motywami. Łącznie jest ich w muzeum przeszło 450, obok kilkunastu plakatów i kilkudziesięciu druków okolicznościowych.

Organizatorom wystawy udało się również zgromadzić rzadko spotykane w polskich zbiorach ciekawostki, pamiątki z wystaw. Produkowane masowo i tanie, nie były szczególnie pieczołowicie przechowywane. Niewiele z nich przetrwało więc do dziś.

Architektura wnętrz
Eksponaty prezentowane są we współczesnej aranżacji, zaprojektowanej przez Rafała Górczyńskiego. W głównym holu umieszczone zostały trzy ażurowe pawilony. W każdym z nich znajdują się eksponaty z innego zaboru. Czarne ściany i jasne drewno dają tym bryłom współczesny charakter.Przemysł – sztuka – polityka. Wystawy gospodarcze na ziemiach polskich i z Polską związanych ok. 1850 – 1914
Muzeum Narodowe w Poznaniu, Al. Marcinkowskiego 9
Kurator: dr Witold Garbaczewski
Wystawa czynna do końca sierpnia 2015

Autor: KZ
Zdjęcia: Adam Cieślawski, materiały prasowe Muzeum Narodowego w Poznaniu
Data publikacji: 11.08.2015 11:05

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!