Lifestyle
LIFESTYLE

Piętrowe domy na wodzie

  • Komentarze

Tak ma wyglądać warszawski dom na wodzie

Dom na wodzie jak modernistyczna willa. Firma Abakus zaczęła budowę w kwietniu 2016

Fot: Abakus

Wygodny, duży dom w centrum Warszawy, tuż nad rzeką i w dodatku w niezłej cenie? Może rozwiązaniem jest dom na wodzie

W wielu krajach domy na wodzie są znane od dawna i nie budzą zdziwienia. Holandia, ale też Wielka Brytania czy Francja mają w tej dziedzinie długą tradycję, nic więc dziwnego, że pływające domy są tam traktowane poważnie, a nie jak eksperymenty fantastów. Od dawna też mieszkanie na wodzie przestało być niewygodne. Oprócz zaadaptowanych barek czy szerokich, wygodnych łodzi budowane są specjalne konstrukcje, które wprawdzie nie najlepiej nadają się na długie rejsy, ale za to dają mieszkańcom komfort porównywalny z tradycyjną willą. Kołysanie jest w nich zredukowane dzięki zastosowaniu solidnej podstawy, platformy z pływającego betonu. Taka unosząca się na wodzie wyspa nie reaguje na byle falę.

W Polsce o domach na wodzie mówi się więcej dopiero od pierwszej dekady XXI wieku. Pierwsza w Polsce bryła tego rodzaju zaprojektowana została w 2005 roku. Inwestor miał nadzieję, że prace uda się zakończyć najdalej w ciągu trzech lat. Wprawdzie to założenie okazało się zbyt optymistyczne, ale ostatecznie zaprojektowany przez Pawła Barczyka dom został oddany do użytku. O kolejnych etapach prac sporo się mówiło, wrocławska realizacja przetarła szlaki. Także te wyjątkowo burzliwe, prowadzące przez biura i urzędy. Mieszkanie na wodzie ma nie tylko zalety. Ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy nie można się jeszcze w pływającym domu zameldować. Są i prozaiczne problemy, niewiele jest miejsc w których można zacumować na dłużej, korzystając z miejskich mediów. Z drugiej strony, jeśli będą chętni, pojawią się i miejsca.

Na razie pojawiły się nowe projekty, w tym przygotowana przez firmę Abakus koncepcja pływającej piętrowej willi. Abakus specjalizuje się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, buduje lekkie konstrukcje stalowe, ma więc doświadczenie w realizacji podobnych obiektów.
Warszawski dom na wodzie powstaje w porcie Czerniakowskim, niedaleko centrum miast. Prace można więc śledzić na bieżąco. Co więcej, firma regularnie zaprasza na dni otwarte, a zakończenie budowy planowane jest na lato 2016. 

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Abakus
Data publikacji: 30.05.2016 15:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.