archirama.pl

Pociąg do sztuki - największa rzeźba miejska w Polsce

Wbita w ziemię lokomotywa wygląda jakby spadła z kosmosu lub przeciwnie - wyskoczyła spod ziemi. Dzieło rzeźbiarza Andrzeja Jarodzkiego to dziś największy i najcięższy plenerowy monument w Polsce. Zdobi plac Strzegomski we Wrocławiu

Pociąg do sztuki

Pociąg do sztuki - rzeźba plenerowa na placu Strzegomskim we Wrocławiu, autor: Andrzej Jarodzki

Fot: Archicom Holding sp. z o.o

Może się podobać albo nie, ale faktem jest, że stoi. Od niedawna przechodnie na wrocławskim placu Strzegomskim są zaskakiwani przez wznoszącą się ku niebu... lokomotywę. Ta bez wątpienia największa i najcięższa (72 tony) rzeźba miejska w Polsce została sfinansowana przez wrocławski dewelopersko-architektoniczny holding Archicom. Tłem dla lokomotywy jest zaprojektowany i zbudowany przez firmę biurowiec Silver Forum, natomiast obok wznosi się bunkier z czasów drugiej wojny światowej.

Pomysłodawca Pociągu do nieba, artysta Andrzej Jarodzki, czekał na jego realizację prawie 16 lat. Wykorzystano lokomotywę z zasobów PKP Nieruchomości we Wrocławiu oraz fragment oryginalnych torów

Oficjalne odsłonięcie rzeźby odbyło się w 19 października 2010 roku. Artysta jednak nie zasypuje gruszek w popiele i planuje stworzyć jeszcze większe dzieło – tankowiec obsadzony lasem. Trwają poszukiwania lokalizacji (najlepiej pustyni) oraz wraku tankowca. Potrzebny jest też sponsor (najlepiej szejk arabski).

Źródło: "Architektura-murator" 09/2010
Autor: Agnieszka Dąbrowska
Zdjęcia: Archicom Holding sp. z o.o, Andrzej Jarodzki
Data publikacji: 13.06.2011 13:14

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!