archirama.pl

Podróż na Wschód: sztuka współczesna Europy Wschodniej w Galerii Arsenał

Wielka mapa Azerbejdżanu wykonana z gnijących liści, owoców i warzyw na dziedzińcu Pałacu Branickich w centrum Białegostoku, fiat 126p wypełniony towarami z czasów PRL-u w przestrzeni starej Elektrowni oraz wiele innych instalacji, happeningów, filmów video, fotografii i obrazów. Prace czterdziestu artystów z Armenii, Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Azerbejdżanu, Mołdawii i Polski do zobaczenia w białostockiej Galerii Arsenał podczas wystawy sztuki współczesnej  „Podróż na Wschód”

Podróż na Wschód: sztuka Europy Wschodniej w Galerii Arsenał

Chingiz. Modyfikacja Azerbejdżanu. Ogromna mapa Azerbejdżanu z owoców, warzyw, liści i korzeni podlega naturalnemu zjawisku rozkładu. Podobnie życie w Azerbejdżanie - gdzieś pomiędzy ucieczkami od i powrotami do komunistycznej przeszłości, a konstruktywnym i destruktywnym wpływem globalnych przemian. W tym sensie instalacja Chingiza to dokument zmian geopolitycznych i społecznych na Wschodzie

Fot: Galeria Arsenał

Podróż na Wschód

Wschód w europejskim postrzeganiu rzeczywistości to coś więcej niż kierunek geograficzny. To ważny symbol i źródło niewymuszonej fascynacji. Wystawa „Podróż na Wschód” gromadzi prace 40 artystów z 7 państw: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Ukrainy i Polski.

Grupa tych krajów w ciągu ostatnich 20 lat mierzyła się z trudną historią i ze znaczącymi zmianami w organizacji państwa i życia społecznego. Przyzwyczailiśmy się, że w Polsce non stop mówi się o traumie i naszej trudnej historii, ale wciąż mało wiemy o doświadczeniach naszych sąsiadów. Wystawa nie uniknęła wątków trudnych, doświadczenia totalitaryzmu, trudności wynikających z transformacji systemowej, konfliktów obyczajowych między społeczeństwem tradycyjnym i jego wartościami a młodym pokoleniem, ale organizatorzy pytali artystów przede wszystkim o to, co jest pozytywne, komunikację, spoiwo łączące społeczeństwo.

Wystawa „Podróż na Wschód” to spojrzenie artystów na ich rzeczywistość. Odbijają się w nim nierozwiązane konflikty i rozbite iluzje, ale sztuka współczesna to jedna z procedur demokratycznego społeczeństwa. W demokracji bunt i nowatorstwo bywają codziennymi praktykami, które przynoszą zmiany, a czasem unicestwiają.

Z drugiej strony w nazwie wystawy – Podróż na Wschód – kryje się gra słowna. Podróż na Wschód to nie tylko prace artystów z Europy Wschodniej. Ważne jest miejsce. Okazuje się, że dzieje się nie tylko na warszawskiej scenie kulturalnej. Właśnie Białystok wbrew tendencjom uwielbienia dla sztuki Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych (a także wszystkiego, co z tymi obszarami związane) pokazuje, że na Wschodzie też coś się dzieje. Pokazuje świeże przetwarzanie rzeczywistości, a nie tylko odtwarzanie pomysłów, które już były.

 

Nowa przestrzeń Galerii Arsenał

Podróż na Wschód znalazła dla siebie przestrzeń nie tylko w Galerii Arsenał przy ul. Mickiewicza na tyłach Pałacu Branickich i w przestrzeni miejskiej (9 realizacji wpisanych w przestrzeń miasta), ale też w Starej Elektrowni przy ul. Elektrycznej – po raz pierwszy udostępnionej jako przestrzeń wystawiennicza.

Prezentowanie prac artystów w industrialnych wnętrzach Starej Elektrowni ma niepowtarzalny w skali kraju klimat i jest strzałem w dziesiątkę – powtarzają zwiedzający i sami artyści.

- Cieszę się, że pokazuję swoją pracę w tym miejscu, kiedyś to była przestrzeń industrialna, teraz to przestrzeń sztuki. Cieszę się, że uczestniczę w procesie przetwarzania tego miejsca. Ma ono ogromny potencjał, myślę, że w przyszłości będzie promieniować niesamowitą energią. Oczywiście w znaczeniu sztuki - mówił Arman Grigoryan z Armenii zachwycony Starą Elektrownią.

Białostocki oddział PGE już oficjalnie przekazał miastu przestrzeń Starej Elektrowni. W przyszłości ma się do niej przenieść Galeria Arsenał. 

Podsumowanie

Nie znane nazwiska, nie najwyższy poziom artystyczny, ale raczej świeżość spojrzenia uczestników wystawy (o którą co raz trudniej w świecie, w którym już wszystko było i który coraz mniej szokuje),  sztuka pozostająca poza ciśnieniem idiomów Zachodu, niekiedy zaskakująca, intrygująca i osobna - tym przyciąga "Podróż na Wschód".

Artyści (z mocną grupą z Polski – m.in. Joanna RajkowskaNicolas GrospierreElżbieta Jabłońska) zapreprezentowali niesamowitą różnorodność form wyrazu: od malarstwa i zdjęć, przez wideo, instalacje, po happeningi i działania artystyczne w publicznej przestrzeni miasta. Sporo tu prac rozliczających jeszcze czasy ZSRR, sporo też zmagających z wyzwaniami dnia dzisiejszego. Nam się podoba.

Podróż na Wschód / The Journey to the East

Kurator wystawy: Monika Szewczyk

Gdzie? Galeria Arsenał / Stara Elektrownia w Białymstoku

Kiedy? 5 sierpnia – 30 września 2011

Źródło: Galeria Arsenał
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Galeria Arsenał
Data publikacji: 30.08.2011 11:40

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!