Lifestyle
LIFESTYLE

Polski gotyk, czyli moda (nie) bardzo mroczna

  • Komentarze

Paulina Plizga, Gotyk Polski

Paulina Plizga, Gotyk Polski

Czy czas gotyckiej mody już minął? Projekty w mrocznym klimacie: Maldoror, oluhi, Paulina Plizga i Sylwia Rochala. Czarne bryły i delikatne tkaniny

Czwórka znanych projektantów ubioru - Maldoror, oluhi, Paulina Plizga i Sylwia Rochala zaprezentuje swoje projekty na wspólnej wystawie Gotyk Polski.
Gothic, gotyk... subkultura gotycka wykształciła się na przełomie lat 70. i 80. Jest niespójna i wewnętrznie niejednorodna i taka też jest jej moda. Łączą się w niej fascynację modą retro, strojami wiktoriańskich dandysów, filmowymi kreacjami wampirów, ale też elementami futurystycznymi. Mroczne sci-fi sąsiaduje z koronkami i podartymi tkaninami. Upodobanie do “mroku”, sprawiało, że stroje gotów były czarne, ale czerni w miarę upływu czasu coraz częściej towarzyszył fiolet czy czerwień. Bardzo szybko styl został przetworzony i wykorzystany przez profesjonalnych projektantów; takie inspiracje widać było m.in u Johna Galliano czy Johna Paula Gaultiera. A jak na modę gotycka zareagowali polscy projektanci?  
Polska moda po 1989 roku doczekała się już pierwszych podsumowań zbiorowych, między innymi wystawy Szafa Polska w galerii Dizajn – BWA Wrocław, prezentowanej w 2013 roku. Gotyk Polski to kolejny krok – próba wskazania kieruneku w polskiej modzie, ale też znalezienia języku opisu.
Maldoror, oluhi, Paulina Plizga i Sylwia Rochala  odnoszą się do subkultury gotyckiej na rózne sposoby. Na początku pojawił się element upcyklingu, powtórnego wykorzystania „zużytej” mody..
Nie tylko łączą ich estetyczne podobieństwa, ale i osobiste powiązania. Nigdy nie stanowili formalnej grupy, jakie znamy na przykład z obszaru sztuki. Mimo wielu różnic, wielokrotnie pracowali razem – mówi o projektantach kurator wystawy pokazującej ich prace, Michał Niechaj.
Wystawa Gotyk Polski prezentowana będzie w BWA Wrocław do 30 kwietnia 2014.


Gotyk Polski
14 marca – 30 kwietnia 2014
wernisaż: piątek, 14 marca 2014, godz. 19.00
Galeria Dizajn – BWA Wrocław
ul. Świdnicka 2-4, Wrocław

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 6.03.2014 10:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.