Lifestyle
LIFESTYLE

Porąb i spal. Ćwiczenia praktyczne

  • Komentarze

Porąb i spal. Activity Book. Besteseller w skandynawskim stylu

Porąb i spal. Activity Book

Fot: Wydawnictwo Smak Słowa, materiały prasowe

Ćwiczeniówka w stylu skandynawskim: na pierwszy rzut oka to książka-kuriozum, ale coś sprawia, że sięgają po nią tysiące ludzi

Rok temu pisałem o książce „Porąb i spal”, gawędziarskiej opowieści o sielskim życiu drwala-amatora, fachowym układaniu stosów drewna i życiu w skandynawskim stylu. To jedna z tych książek, które stają się bestesellerami mimo tematu abstrakcyjnego dla większości czytelników. W końcu ilu Polaków ma własny kawałek lasu i zimą samodzielnie (ew. z pomocą zarumienionej od mrozu żony i gromady kuzynów) ścina, ściąga pnie, okorowuje je i rąbie? Jeśli wierzyć Larsowi Myttingowi, to nie tylko świetna zabawa, ale okazja do rodzinnych spotkań, sprawdzian charakteru mężczyzny, czynność wyznaczająca rytm życia. Opowieść norweskiego pisarza przemówiła do wyobraźni czytelników m.in. w Skandynawii, ale też Wielkiej Brytanii i kilku innych krajach. Na polski rynek trafiło 50 000 egzemplarzy. Słownie pięćdziesiąt  – średni nakład nowości w Polsce od lat nie przekracza czterech tysięcy.

Drwal 2.0

Do księgarń trafiła właśnie pozycja, którą wypada chyba nazwać „ćwiczeniówką dla drwala”, wydawca woli określać ją z angielska jako „Activity book”. Książka zabiła mi niezłego klina. Zacząłem sobie wyobrażać potencjalnego odbiorcę, ale nie było to łatwe. Książka wypełniona jest kalamburami, zagadkami, quizami, zadaniami różnego rodzaju. Niektóre wydają się być skierowane do dzieci: narysuj swoje wymarzone śniadanie drwala, wytnij papierowe sylwetki i pokoloruj ich kraciaste koszule. Ale inne, mimo podobnego schematu zaczynają budzić wątpliwości. Polecenie „narysuj swoje siekiery na ścianie warsztatu” zdaje się sugerować, że rysunek ma wykonać ktoś, kto takie narzędzia ma, a więc raczej dorosły niż pięciolatek. Zadanie polegające na rozpoznaniu funkcji siekier po ich profilu wydaje się nieco za trudne dla małoletniego mieszkańca przedmieść. Z kolei zadania praktyczne, jak instrukcja rozrąbywania pieńka w oponie, wymagają sporo krzepy. Może więc jest to książka do wspólnej pracy, dla ojca i syna, względnie matki i córki zgodnie pracujących siekierami, a później odpoczywającej przy ciasteczkach i gorącej kawie? W tej funkcji może się nieźle sprawdzić i dać okazję do pytań, wyjaśnień, żartów.
Ilustracje do książki opracował brytyjski rysownik Adam Doughty, znany ze współpracy m.in. z „Wall Street Journal”, luksusowym domem towarowym Harrods oraz firmą Google.

Porąb i spal. Activity book. Wydawnictwo Smak Slowa, Wydawnictwo Agora 2016, cena ok. 25 zł

przeczytaj rowniez
Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Wydawnictwo Smak Słowa, materiały prasowe
Data publikacji: 21.11.2016 13:08
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.