Lifestyle
LIFESTYLE

Przewodnik po Rzymie śladem Wielkiego Piękna. Trzy najlepsze trasy spacerowe

  • Komentarze

Przewodnik po Rzymie: Wielkie Piękno w Wiecznym Mieście

Starzejący się pisarz - przewodnik po Rzymie. Spacerem przez trasy z Wielkiego Piękna

Fot: Materiały prasowe Film Point Group

Co zobaczyć w Rzymie? Większość turystów wędruje po stałych trasach, wyznaczanych przez przewodniki. „Wielkie Piękno”, jeden z najwspanialszych filmowych portretów Wiecznego Miasta, pozwala zobaczyć Rzym z trochę innej, mniej niż zwykle pocztówkowej perspektywy

Wężyki wśród starożytnej architektury

Rzym „Wielkiego Piękna” jest oglądany od środka, okiem mieszkańca. Nie widać w nim tłumów turystów, a bryły starożytnych zabytków sąsiadują z dyskotekami i dość podejrzanymi klubami nocnymi. To portret miasta które uzależnia i pochłania. Niekoronowanym królem Wiecznego Miasta w filmie Sorrentino jest Jep Gambardella, a jego panowanie opiera się na wyczuciu stylu. Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Rzymie, ten współczesny arbiter elegantiae będzie świetnym przewodnikiem.

Dostrzegły to zresztą same władze Rzymu. Ignazio Marino, burmistrz miasta zaproponował nawet przyznanie honorowego obywatelstwa pochodzącego z Neapolu Sorrentino. Choć niektórzy radni byli oburzeni taką promocją (narkotyki, seks i muzyka nie licują ich zdaniem z prestiżem włoskiej stolicy). Co więcej, miejski wydział promocji szybko skorzystał z okazji i przygotował trzy trasy spacerowe „La grande bellezza”.


Współczesna architektura i zabytki Rzymu


Pierwsza trasa spacerowa prowadzi od kamienicy przy via della Conciliazione, przez plac z fontanną na wzgórzu Janikulum (scena początkowa z niemieckimi chórzystkami!), pałace, w tym Sacchetti, Taverna i Spada, Piazza Navona po bulwary nad Tybrem. Nadrzeczna trasa wydaje się prawie pusta, jest zresztą naprawdę niemal odcięta od miasta.

Drugi spacer zaczyna się przy Termach Karakalli, wiedzie przez pomarańczowy gaj na Awentynie (zakonnica zbierająca owoce – trudno uwierzyć, że takie miejsca wciąż istnieją w zatłoczonym Rzymie) i bazylikę świętej Sabiny, Muzea Kapitolińskie aż do Koloseum, które oglądał przez okna swojego apartamentu Gambardella.

Wreszcie ostatnia trasa, może najbardziej turystyczna, niemniej piękna: Palazzo Barberini, Villa Medici, Villa Giulia.

Niektóre miejsca zupełnie nie kojarzą się z Rzymem. Park Akweduktów (Parco degli Acquedotti), w którym starzejący się pisarz oglądał artystyczny performance, sprawia wrażenie położonego na głębokiej prowincji. Z pól wyrastają ciężkie kamienne arkady, biegnące aż po horyzont – ale centrum miasta jest oddalone zaledwie o osiem kilometrów od wejścia do parku.
Podczas krótkiej wizyty nie uda się na pewno zobaczyć wszystkich miejsc, przez które wędrował nieskazitelnie ubrany Jep. Ale nikt przecież nie mówi „zobaczyć Rzym i umrzeć” – oby zdarzyło się wiele okazji do oglądania Wiecznego Miasta.

Przygotowując ten tekst, korzystałem z książki Costantino D'Orazio „La Roma Segreta del Film La Grande Bellezza”
Krzysztof Zięba

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Materiały prasowe Film Point Group
Data publikacji: 3.07.2014 12:10
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.