archirama.pl

Przewodnik po Rzymie śladem Wielkiego Piękna. Trzy najlepsze trasy spacerowe

Co zobaczyć w Rzymie? Większość turystów wędruje po stałych trasach, wyznaczanych przez przewodniki. „Wielkie Piękno”, jeden z najwspanialszych filmowych portretów Wiecznego Miasta, pozwala zobaczyć Rzym z trochę innej, mniej niż zwykle pocztówkowej perspektywy

Przewodnik po Rzymie: Wielkie Piękno w Wiecznym Mieście

Starzejący się pisarz - przewodnik po Rzymie. Spacerem przez trasy z Wielkiego Piękna

Fot: Materiały prasowe Film Point Group

Wężyki wśród starożytnej architektury

Rzym „Wielkiego Piękna” jest oglądany od środka, okiem mieszkańca. Nie widać w nim tłumów turystów, a bryły starożytnych zabytków sąsiadują z dyskotekami i dość podejrzanymi klubami nocnymi. To portret miasta które uzależnia i pochłania. Niekoronowanym królem Wiecznego Miasta w filmie Sorrentino jest Jep Gambardella, a jego panowanie opiera się na wyczuciu stylu. Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć w Rzymie, ten współczesny arbiter elegantiae będzie świetnym przewodnikiem.

Dostrzegły to zresztą same władze Rzymu. Ignazio Marino, burmistrz miasta zaproponował nawet przyznanie honorowego obywatelstwa pochodzącego z Neapolu Sorrentino. Choć niektórzy radni byli oburzeni taką promocją (narkotyki, seks i muzyka nie licują ich zdaniem z prestiżem włoskiej stolicy). Co więcej, miejski wydział promocji szybko skorzystał z okazji i przygotował trzy trasy spacerowe „La grande bellezza”.


Współczesna architektura i zabytki Rzymu


Pierwsza trasa spacerowa prowadzi od kamienicy przy via della Conciliazione, przez plac z fontanną na wzgórzu Janikulum (scena początkowa z niemieckimi chórzystkami!), pałace, w tym Sacchetti, Taverna i Spada, Piazza Navona po bulwary nad Tybrem. Nadrzeczna trasa wydaje się prawie pusta, jest zresztą naprawdę niemal odcięta od miasta.

Drugi spacer zaczyna się przy Termach Karakalli, wiedzie przez pomarańczowy gaj na Awentynie (zakonnica zbierająca owoce – trudno uwierzyć, że takie miejsca wciąż istnieją w zatłoczonym Rzymie) i bazylikę świętej Sabiny, Muzea Kapitolińskie aż do Koloseum, które oglądał przez okna swojego apartamentu Gambardella.

Wreszcie ostatnia trasa, może najbardziej turystyczna, niemniej piękna: Palazzo Barberini, Villa Medici, Villa Giulia.

Niektóre miejsca zupełnie nie kojarzą się z Rzymem. Park Akweduktów (Parco degli Acquedotti), w którym starzejący się pisarz oglądał artystyczny performance, sprawia wrażenie położonego na głębokiej prowincji. Z pól wyrastają ciężkie kamienne arkady, biegnące aż po horyzont – ale centrum miasta jest oddalone zaledwie o osiem kilometrów od wejścia do parku.
Podczas krótkiej wizyty nie uda się na pewno zobaczyć wszystkich miejsc, przez które wędrował nieskazitelnie ubrany Jep. Ale nikt przecież nie mówi „zobaczyć Rzym i umrzeć” – oby zdarzyło się wiele okazji do oglądania Wiecznego Miasta.

Przygotowując ten tekst, korzystałem z książki Costantino D'Orazio „La Roma Segreta del Film La Grande Bellezza”
Krzysztof Zięba

Dla tych, którzy nie trafili jeszcze na "Wielkie Piękno" - trailer

Autor: KZ
Zdjęcia: Materiały prasowe Film Point Group
Data publikacji: 3.07.2014 12:10

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!