„Newsletter archiramy. Co tydzień najświeższe i najciekawsze
wiadomości ze świata architektury i dizajnu w Twojej
skrzynce mailowej”.

Lifestyle
LIFESTYLE

Rafał Olbiński przed wieżowcem Warsaw Spire

  • Komentarze

Plac Europejski, Art Walk, czyli pawilon ekspozycyjny

Modułowe bryły Art Walk, czyli pawilonu ekspozycyjnego na placu Europejskim, obok wieżowca Warsaw Spire w Warszawie

Fot: GHELAMCO
  • Plac Europejski, Art Walk, czyli pawilon ekspozycyjny
  • Plac Europejski, wystawa w pawilonie

W pawilonie wystawowym Art Walk, w sąsiedztwie warszawskiego wieżowca Warsaw Spire prezentowana jest wystawa prac Rafała Olbińskiego. W tle – mural tego samego artysty

Plac przy wieżowcu

Kompleks Warsaw Spire to przykład  zmian, które zachodzą w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Prywatny plac staje się przestrzenią publiczną – z atrakcjami dla mieszkańców okolicy i dochodowymi punktami usługowymi. Plac Europejski został zaprojektowany jako wizytówka nowej inwestycji. Jest na nim sporo zieleni, sztuczna rzeka, a w sąsiedztwie bary i restauracje. Niedawno pisaliśmy o jednej z nich, z długim na 40 metrów barem i aranżacją wnętrza w stylu loftu. A uczciwszy potrzeby ciała – miło o duchu pomyśleć.

Sztuka w przestrzeni publicznej

Już w trakcie budowy inwestor zapowiadał, że plac Europejski będzie miejscem dla sztuki, od ulicznych teatrów po wystawy młodych twórców. Główną przestrzenią wystawową stał się Art Walk, modułowy pawilon wystawowy.  Bryły z dużymi witrynami umożliwiają prezentację plakatów, współczesnego designu czy instalacji wideo. Obiekty są chronione przed niepogodą,  a jednocześnie dobrze widoczne.

Sny Olbińskiego

Jesienią  w pawilonie oglądać można prace Rafała Olbińskiego. Wystawa „19 snów Olbińskiego” to wybór obrazów z ostatnich dwóch dekad. Obrazy powtarzają charakterystyczne dla artysty  motywy. Są piękne, melancholijne kobiety, optyczne iluzje, księżyce i ptaki. A przede wszystkim rozpoznawalny na pierwszy rzut oka styl. Rafał Olbiński, laureat wielu nagród, to jeden z przedstawicieli polskiej szkoły plakatu i ceniony w USA artysta. Jego plakaty mają wielu admiratorów. Trudno go uznać za artystę nieznanego, zaskakującego. Może w pasażu wystawienniczym znajdzie się z czasem miejsce także dla takich autorów? Przestrzeń publiczna to świetne miejsce do promowania nieoczywistych pomysłów,  wśród osób zaglądających na plac Europejski znajdzie się na pewno wiele takich, które do CSW czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaglądają rzadko.  A może pójść jeszcze dalej, w stronę krótkich, często zmienianych wystaw młodych absolwentów ASP czy sztuki stosowanej?  Będziemy zaglądać w okolice Warsaw Spire.


19 snów Rafała Olbińskiego
Plac Europejski w Warszawie
17 września - 20 listopada 2016
Wstęp wolnyprzeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: GHELAMCO, Rafał Olbiński
Data publikacji: 20.09.2016 13:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.