Lifestyle
LIFESTYLE

Recykling bananowych skórek

  • Komentarze

Skórka banana - materiał do recyklingu

Bidegradowalne tworzywa można produkować z wielu roślinnych odpadów - skorup, łusek, obierzyn

Fot: Konrad Kalbarczyk

Brzmi dziwnie? Być może, ale Google nagrodziło ten pomysł całkiem poważną nagrodą pieniężną

W 2013 nagroda w wysokości 50 000 dolarów przyznawana aprzez jury konkursu Science in Action trafiła do Elif Bilgin. Nastolataka ze Stambułu opracowała metodę produkcji biodegradowalnych tworzyw sztucznych ze skórek od bananów. Autorka pomysłu jest młoda, w chwili wręczenia nagrody miała zaledwie 16 lat, co na pewno pomogło pewnie w popularyzacji jej sukcesu.
Dzięki zaproponowanej przez nią metodzie tworzywo sztuczne może być produkowane praktycznie w domowych warunkach, przy użyciu łatwo dostępnych odczynników i narzędzi. Po wielu próbach Elif Bilgin wyprodukowała biodegradowalne tworzywo, używając pirosiarczynu sodu, sody kaustycznej i kwasu solnego, zaś uzyskaną masę wypiekła w piekarniku.
Historia młodej eksperymentatorki jest "medialna". Problem, którym się zajęła jest jednak czymś więcej, niż efektowną zabawą. Każdego roku na świecie produkuje się niemal 300 milionów ton tworzyw sztucznych, zużywając duże ilości ropy naftowej. Ogromna część wyprodukowanych z nich przedmiotów jest trafia na wysypiska.

Recykling

Mimo akcji promujących selekcję śmieci i recykling problem jest daleki od rozwiązania. Jedną z propozycji są właśnie materiały biodegradowalne. Ich stoso-wanie mogłoby się okazać szczególnie korzystne w ubogich społecznościach, które nie utrzymują sprawnego systemu oczyszczania miast. Konia z rzędem te-mu, kto podczas mniej lub bardziej egzotycznej podróży nie zobaczył śmieci w skądinąd sielskim zakątku.
Polimery biodegradowalne powinny rozkładać się całkowicie w ciągu pół roku od umieszczenia w wodzie albo glebie, pod działaniem bakterii i grzybów. O takich materiałach mówi się już od lat 80. XX wieku. Na większą skalę zaczęto ich używać dopiero w ostatnich latach, wciąż jednak produkcja jest nieporównanie mniejsza, niż konwencjonalnych tworzyw.

Design nie ratuje świata

Skórki bananów to tylko jeden z możliwych do zagospodarowania surowców. Opracowano już wiele biotworzyw, produkowanych z naturalnych zasobów, w tym z roślinnej skrobi czy poli(kwasu mlekowego). Niektóre z nich weszły do produkcji, wytwarza się z nich np. torby dna zakupy czy opakowania żywności, a także ubrania, sztućce, a nawet odpowiednik styropianu. Inne technologie pozostały niewykorzystane, głównie ze względu na niską cenę ropy, nie zachęcającą do eksperymentów.
Dotyczy to zwłaszcza wielkich firm. Ryzyko wzrostu kosztów zniechęca też koncerny spożywcze, które mogłyby np. zmienić opakowania jogurtu na wykonane ze skrobi. Łatwiej jest projektantom zajmującym się wyposażeniem wnętrz. Na rynku są już przedmioty wykonane z biotworzyw. To np. wyprodukowana z łusek ryżowych i łupin orzeszków ziemnych lampa STOCKHOLM it's about RoMi albo wytwarzane z papieru i mielonych wodorostów meble Jonasa Edvarda i Nikolaja Steenfatta. Co prawda na razie to raczej ciekawostki, ale może w przyszłości próby designerów zauważy przemysł, a przede wszystkim konsumenci.

Poniżej mały instruktaż, jak samodzielnie wyprodukować "plastik" we własnej kuchni

  • 1
  • 2
przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk
Data publikacji: 12.01.2016 16:37
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.