Studia podyplomowe „MIASTA i METROPOLIE. Jak działać w przestrzeni publicznej”
Ekologia i estetyka przestrzeni publicznych, rola sztuki w mieście, problemy dotyczące przestrzeni miejskiej oraz informacje o tym, jak z nimi walczyć – wszystkiego nauczymy się na studiach podyplomowych MIASTA i METROPOLIE. Jak działać w przestrzeni publicznej.
Rekrutacja na niesteacjonarne studia podyplomowe kończy się z dniem 15 października 2014 r. Studia trwają 2 semestry i odbywają się w soboty i niedziele. O przyjęcie na ten kierunek może się starać osoba z tytułem co najmniej licencjata. Opłata za rok studiów (dwa semestry) wynosi 5.900,00 zł.
Zajęcia są prowadzone od 2013 roku przez Instytut Badań Przestrzeni Publicznej w Akademii Sztuk Pięknych we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Zajęcia uzyskały poparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pana Bogdana Zdrojewskiego. Określone zostały jako bardzo ważne dla idei kształcenia w obszarze istotnym dla współczesnej kultury –w sferze, która dotyczy rozumienia, projektowania i kształtowania przestrzeni publicznej polskich miast.
Kandydaci na studia na rok akademicki 2014/2015 składają dokumenty w dniach od 1 września do 15 października 2014 roku (jest to drugi etap rekrutacji) pocztą na adres: Dziekanat Wydziału Malarstwa, ul. Krakowskie Przedmieście 5, budynek D (z dopiskiem: „studia podyplomowe”) lub osobiście od poniedziałku do piątku w godz.: 10.00-14.00.
Zestaw dokumentów, które należy złożyć zawiera:
- wypełniony kwestionariusz rekrutacyjny
- dyplom ukończenia studiów (co najmniej I stopnia) lub jego odpis
- kserokopia dowodu osobistego, a w przypadku cudzoziemców innego dokumentu tożsamości
- 2 koperty listowe (małe) z czytelnym adresem kandydata (bez znaczków!)
- 3 fotografie o wymiarze 35 mm x 45 mm
- potwierdzenie wniesionej opłaty kwalifikacyjnej
Zajęcia będą podzielone na bloki tematyczne. Każdy z nich przestawi inny punkt widzenia na przestrzeń miejską.
1. Blok: Współczesne tendencje w rozwoju miast (wiedza) Hasło: PLANOWANIE
Blok bazuje dyscyplinach naukowych zajmujących się badaniami miejskimi (socjologia, kulturoznawstwo, architektura i urbanistyka). Zajęcia prowadzone będą głównie w formie wykładów, zaprezentowane zostaną przykłady z miast całego świata (np. Bilbao, Bogota)
2. Blok: Sztuka w mieście (wiedza i umiejętności) Hasło: ESTETYKA
Blok poświęcony estetyce i sztuce w mieście. Jak klasyfikujemy sztukę miejską(sztuka publiczna, graffiti, mural, street art, design etc.) Cele i funkcje sztuki w przestrzeni publicznej. Wymiar społeczny – odbiór sztuki w przestrzeni publicznej. Community art. Festiwale i inne miejskie imprezy. Rola tradycyjnych instytucji sztuki w przestrzeni współczesnych miast
3. Blok: Symbolika i tożsamość miejska (umiejętności i wiedza) Hasło: TOŻSAMOŚĆ
Blok dotyczy tzw. wartości dodanej, która we współczesnych miastach odgrywa coraz większą rolę w budowaniu tożsamości i kapitału społecznego. Poruszane zagadnienia wiązać się będą ze sfera symboliczną, tożsamościową, lokalną ikonografią, pamięcią. Historia i wizja (przeszłość i przyszłość)
4. Blok: Społeczeństwo i komunikacja (umiejętności/wiedza) Hasło: WSPÓŁPRACA
Blok dyskusyjny poświęcony psychologii i komunikacji. Konsultacje, negocjacje, badania społeczne.
5. Blok: Zarządzanie kulturą w mieście Hasło: ORGANIZACJA
Multidyscyplinarny blok poruszający kwestie prawa, administracji, ekonomii, zarządzania, a także rodzaje współpracy z inwestorami i mieszkańcami miasta oraz sposoby ubiegania się o finansowanie np. unijne. Będzie mowa o urzędach zajmujących się strategiami i finansowaniem kultury miejskiej, fundacje i NGO-sy miejskie a także różnego rodzaju projekty we współpracy z miastem – badawcze i artystyczne, resocjalizacyjne oraz rewitalizacyjne.
6. Blok: Ekologia Hasło: ORGANIZACJA
W bloku tym poruszane zostaną problemy związane ze zrównoważonym rozwojem współczesnych miast – w wymiarze naturalnym, kulturowo-społecznym, ekonomicznym i materialnym.
Więcej informacji na stronie: Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej
Dokumenty rekturatycje do pobrania: dokumenty rekrutacyjne
Informację o studiach znajdziemy również na facebooku: https://www.facebook.com/events/347843362007396/