Lifestyle
LIFESTYLE

Śląskie.Zmiana.2011 – wystawa fotografii, która odczarowuje Śląsk

 • Komentarze

Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii

Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii, która odczarowuje Górny Śląsk

Fot: Dawid Chalimoniuk
 • Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii
 • Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii
 • Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii
 • Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii
 • Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii
 • Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii
 • Śląskie.Zmiana.2011 Włącz się!
 • Śląskie.Zmiana.2011 - Włącz się!
 • Śląskie.Zmiana.2011 - Włącz się!
 • Śląskie.Zmiana.2011 - Włącz się!

Górny Śląsk – żaden inny region nie jest tak bardzo stereotypowo postrzegany. Mówiąc Śląsk – widzimy zaraz hałdy, kominy, osmolone familoki i wszechobecny dym. Gdy przyjeżdżamy na miejsce okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach postanowił odczarować region. Zainicjował fotograficzny projekt Śląskie.Zmiana, który przedstawia zmiany zachodzące na Śląsku i wśród jego mieszkańców

Górny Śląsk to kraina fascynująca, głównie ze względu na sprzeczność istniejącą pomiędzy tym, jak się o nim mówi, a tym, jaki jest naprawdę. Zaskoczenie – to pierwsze wrażenie przyjezdnych. Oczekują szarości, brudu, wszechobecnych dymiących hut i kopalń, cywilizacji całkowicie zdominowanej przez przemysł. Tymczasem przyjeżdżając do Katowic, Gliwic czy Bytomia oczom ukazują się lasy, parki, eleganckie kamienice, piękna architektura i przyjaźni ludzie. Jaki jest więc Śląsk? Z pewnością wieloznaczny i daleki od stereotypowego obrazu.

Śląskie.Zmiana – czyli odczarowanie

Czy można odczarować obraz Śląska? Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach postanowił zaprzęgnąć w tym celu najsilniejsze medium – fotografię. Nic tak nie przemawia bowiem do ludzi jak obrazy, zdjęcia.

Śląsk fascynuje też z innego powodu – jak żadne inne miejsce w Polsce podlega w ostatnich dziesięcioleciach olbrzymim zmianom. Przeobrażenia dotyczą wszystkich aspektów życia – od restrukturyzacji przemysłu, przestawienia gospodarki z przemysłu ciężkiego na usługi, przez zmiany demograficzne (wiele śląskich miast się kurczy), po metamorfozy krajobrazu. Te ostatnie są najbardziej widoczne – zamknięte i opuszczone kopalnie i huty przeobrażane są w centra handlowe, muzea, opuszczone zaczynają zazieleniać się, wiele hałd poddawanych jest rekultywacji.

Projekt fotograficzny Śląskie.Zmiana – ma także dokumentować zmiany zachodzące w regionie i wśród jego mieszkańców. Pierwsza wystawa fotograficzna prezentowana jest w Galerii PUSTA w Centrum Kultury Katowice zaproszono znanych fotoreporterów pracujących dla lokalnych gazet, którzy od lat rejestrują codzienność Śląska.

tancerze na kopalni

I tak można oglądać fotografie Bartka Barczyka, szefa działu foto Gazety Wyborczej w Katowicach, który od wielu lat fotografuje tancerzy z całego świata (przyjeżdżających do Bytomia z okazji Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego) na tle industrialnych, śląskich pejzaży.

 • 1
 • 2
przeczytaj rowniez
Autor: TM
Zdjęcia: Michał Janusiński, Katarzyna Gawędzka, Maciej Miłek, Joanna Nowicka, Dawid Chalimoniuk, Bartosz Barczyk, Arkadiusz Gola, Grzegorz Celejewski, Arkadiusz Ławrywaniec, Robert Garstka
Data publikacji: 26.01.2012 15:14
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.