archirama.pl

Śląskie.Zmiana.2011 – wystawa fotografii, która odczarowuje Śląsk

Górny Śląsk – żaden inny region nie jest tak bardzo stereotypowo postrzegany. Mówiąc Śląsk – widzimy zaraz hałdy, kominy, osmolone familoki i wszechobecny dym. Gdy przyjeżdżamy na miejsce okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach postanowił odczarować region. Zainicjował fotograficzny projekt Śląskie.Zmiana, który przedstawia zmiany zachodzące na Śląsku i wśród jego mieszkańców

Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii

Śląskie.Zmiana – wystawa fotografii, która odczarowuje Górny Śląsk

Fot: Dawid Chalimoniuk

Górny Śląsk to kraina fascynująca, głównie ze względu na sprzeczność istniejącą pomiędzy tym, jak się o nim mówi, a tym, jaki jest naprawdę. Zaskoczenie – to pierwsze wrażenie przyjezdnych. Oczekują szarości, brudu, wszechobecnych dymiących hut i kopalń, cywilizacji całkowicie zdominowanej przez przemysł. Tymczasem przyjeżdżając do Katowic, Gliwic czy Bytomia oczom ukazują się lasy, parki, eleganckie kamienice, piękna architektura i przyjaźni ludzie. Jaki jest więc Śląsk? Z pewnością wieloznaczny i daleki od stereotypowego obrazu.

Śląskie.Zmiana – czyli odczarowanie

Czy można odczarować obraz Śląska? Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach postanowił zaprzęgnąć w tym celu najsilniejsze medium – fotografię. Nic tak nie przemawia bowiem do ludzi jak obrazy, zdjęcia.

Śląsk fascynuje też z innego powodu – jak żadne inne miejsce w Polsce podlega w ostatnich dziesięcioleciach olbrzymim zmianom. Przeobrażenia dotyczą wszystkich aspektów życia – od restrukturyzacji przemysłu, przestawienia gospodarki z przemysłu ciężkiego na usługi, przez zmiany demograficzne (wiele śląskich miast się kurczy), po metamorfozy krajobrazu. Te ostatnie są najbardziej widoczne – zamknięte i opuszczone kopalnie i huty przeobrażane są w centra handlowe, muzea, opuszczone zaczynają zazieleniać się, wiele hałd poddawanych jest rekultywacji.

Projekt fotograficzny Śląskie.Zmiana – ma także dokumentować zmiany zachodzące w regionie i wśród jego mieszkańców. Pierwsza wystawa fotograficzna prezentowana jest w Galerii PUSTA w Centrum Kultury Katowice zaproszono znanych fotoreporterów pracujących dla lokalnych gazet, którzy od lat rejestrują codzienność Śląska.

tancerze na kopalni

I tak można oglądać fotografie Bartka Barczyka, szefa działu foto Gazety Wyborczej w Katowicach, który od wielu lat fotografuje tancerzy z całego świata (przyjeżdżających do Bytomia z okazji Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego) na tle industrialnych, śląskich pejzaży.

Joanna Nowicka wzięła z kolei na warsztat obiekty najczęściej pomijane przez artystów – zwykłe blokowiska. Fotografka śledzi, jak szarobure bloki przeobrażają się podczas termomodernizacji w cukierkowe, pistacjowe bezy, piętnuje przez to kicz i tandetę rozwiązań, w których dominuje majtkowy róż.

Na wystawie jest też sporo zwykłej, ale jednak niezwyczajnej codzienności. Z czułością aparatu Grzegorz Celejewski przygląda się mieszkańcom Nikiszowca, dawnej kolonii robotniczej. Podobnie Arkadiusz Gola ukazuje kadry Śląska, odbiegające od opatrzonej ikonografii.

Na wystawie są również zdjęcia Dawida Chalimoniuka, który pokazuje Śląsk młodzieżowy, odjechany kulturowo. Arkadiusz Ławrywaniec przedstawia faktyczne zmiany, skupia się na placach budowy – miejscach, które już nie są czymś dawnym, a za chwilę będą czymś zupełnie nowym.

projekt fotograficzny dla wszystkich

To jednak nie koniec. Śląskie.Zmiana ma być przedsięwzięciem cyklicznym, co roku będą pokazywane kolejne wystawy. Ma to być zarazem projekt fotograficzny w pełni interaktywny. Wszyscy chętni mogą nadsyłać swoje zdjęcia przedstawiające zmiany zachodzące w regionie. Nadesłane fotografie stworzą wirtualną galerię. Fotografie publikowane będą na bieżąco na Facebooku.

wystawa fotografii
Śląskie. Zmiana.2011
czas: 11 stycznia – 5 lutego 2012
miejsce: Galeria PUSTA | Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek
czynna: od wtorku do niedzieli  w godzinach 14.00 – 19.00

 

Czytaj też: Życie na gruzach Warszawy. Zobacz zdjęcia Chomętowskiej i Chrząszczowej

Autor: TM
Zdjęcia: Michał Janusiński, Katarzyna Gawędzka, Maciej Miłek, Joanna Nowicka, Dawid Chalimoniuk, Bartosz Barczyk, Arkadiusz Gola, Grzegorz Celejewski, Arkadiusz Ławrywaniec, Robert Garstka
Data publikacji: 26.01.2012 15:14

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!