archirama.pl

Spacer w chmurach, zobacz wiszące miasto przyszłości!

Pamiętacie Jetsonów i ich miasta zawieszone w chmurach? Argentyński artysta Tomás Saraceno wprowadza tę utopijną wizję już dziś w życie. Tworzy przeźroczyste struktury, wielkie chmury, które stanowią nowy krok w architekturze. Jego „Cloud Cities – Biospheres: można właśnie oglądać na wystawie w Berlinie

instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur

Argentyński artysta Tomás Saraceno i jego instalacja miasta przyszłości zbudowanego z chmur. Wystawa „Cloud Cities – Biospheres” w Berlinie

Fot: Tomás Saraceno

Architekci i artyści od lat szukają nowych wizji miast przyszłości. Przeludniona Ziemia często inspiruje do szukania rozwiązań w przestworzach. Miasta w powietrzu pojawiają się zazwyczaj w filmach science-fiction lub bajkach, jak choćby w słynnych „Jetsonach”. Tomás Saraceno, argentyński artysta działający na co dzień w Berlinie, wierzy, że to jednak realna wizja.

lewitujące miasta przyszłości

Saraceno znany jest ze swoich instalacji, które łączą w sobie architekturę, rzeźbę oraz zaawansowane technologicznie materiały. Z przeźroczystych tworzyw buduje sfery i kule, niektóre z nich są wielkości domu jednorodzinnego.

Główną inspiracją dla artysty są astrofizyka, pajęcze sieci, struktura piany i baniek mydlanych oraz wizjonerskie struktury Buckminstera Fullera. Saraceno tworzy na ich bazie własną wizję miasta zawieszonego w powietrzu, ultra lekkiego, zbudowane z komórek-kul, każda o innej funkcji.

spacer w chmurach

Utopijną wizję Saraceno można oglądać w skali 1:1 w Berlinie na wystawie “Cloud Cities -Biospheres”, która zajęła olbrzymią halę dawnego dworca Hamburger Bahnhof, obecnie służącego jako sala ekspozycyjna Museum für Gegenwart.

Saraceno zawiesił w przestrzeni około 20 kul o różnej wielkości. W powietrzu utrzymuje je skomplikowana sieć linii. Niektóre z kuli to wiszące ogrody, ich powierzchnię porastają kaktusy i inne sukulenty.

Są także kule, do których wnętrza można się wdrapać i poczuć się w nich zawieszonym w przestrzeni. W ten sposób artysta zaprasza do spaceru w sztucznych chmurach.

Saraceno uważa, że z coraz doskonalszych tworzy będzie można budować rzeczywiste domy i miasta, które jak piana, będą mogły się organicznie rozrastać we wszystkich kierunkach. W mieście z bąbli nie zabraknie nigdy światła, bo przeźroczyste budowle nie rzucają cienia.

Wystawa „Cloud Cities – Biospheres” prezentowana jest do 15 stycznia 2012 roku w Hamburger Bahnhof – Museum für Gegenwart w Berlinie

 

Zobacz jak powstawało miasto w chmurach: film

Autor: TM
Zdjęcia: Tomás Saraceno, © staatliche museen zu berlin; Foto: Jens Ziehe
Data publikacji: 9.01.2012 12:53

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!