Lifestyle
LIFESTYLE

Stadiony na Euro 2016 bez dronów. Prywatnych

  • Komentarze

Stadiony na Euro 2016. Francja zakazała lotów dronów

Dron w locie

Fot: Arnold Reinhold, Wikimedia Commons

Własne zdjęcie stadionu Euro zrobione z drona? Lepiej zapomnieć o takich pomysłach

Po serii zamachów Francuzi bardzo poważnie podchodzą do zagrożenia terrorystycznego. Zatłoczone stadiony wydają się potencjalnym celem ataku. Organizatorzy Euro 2016 starają się stworzyć jak najbezpieczniejsze warunki kibicom, wprowadziły więc cały szereg ograniczeń. Jednym z nich jest zakaz lotów nad stadionami Euro. Objęte nim zostały nie tylko prywatne samoloty, ale też drony. W końcu nie da się z daleka stwierdzić, czy zdalnie sterowana maszyna dźwiga aparat fotograficzny amatora, czy może niebezpieczny ładunek, nawet broń biologiczną.
Sam zakaz nie wystarczy. Trudno sobie wyobrazić, by niepożądane maszyny były zestrzeliwywane nad głowami kibiców i sportowców. Spadający z góry ciężar sam w sobie mógłby doprowadzić do obrażeń wśród widzów, a w grę wchodzą jeszcze zabłąkane kule. Władze postawiły na nowe technologie. Służby bezpieczeństwa już dysponują urządzeniami zakłócającymi sygnał. Dzięki temu zamierzają sprowadzić na ziemię niepożądane maszyny albo przejąć nad nimi kontrolę. Obecnie testowane są inne, bardziej zaawansowane technicznie rozwiązania. Kibic, który chciałby jednak zrobić kilka zdjęć z drona ryzykuje nie tylko dotkliwą grzywnę, ale i spędzenie Euro w areszcie.

Czy to znaczy, że nad stadionami nie będą się unosić żadne bezzałogowe maszyny? Wręcz przeciwnie. Francuski rząd zamówił cała serię dronów patrolujących stadiony i ich okolice z powietrza. Wymagania były dość wyśrubowane, od dostawców zażądano nie tylko cichej pracy silników, ale też długiego (powyżej pół godziny) czasu lotu i dalekiego zasięgu. Każdy pojazd będzie solidnie obciążony. Ładunek użyteczny może ważyć nawet 3 kilogramy, a jednym z jego podstawowych elementów ma być kamera wysokiej rozdzielczości z dziesięciokrotnym zoomem. To wyposażenie ma ułatwić np. sprawdzanie rejestracji podejrzanych samochodów, fotografowanie osób łamiących przepisy czy regularne patrole wokół obiektu.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Arnold Reinhold, Wikimedia Commons
Data publikacji: 19.05.2016 11:07
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.