Lifestyle
LIFESTYLE

Street art sposobem na rewitalizację bryły budynku! Gdańska Szkoła Muralu i sztuka uliczna Dolnego Miasta

  • Komentarze

Murale na Dolnym Mieście w Gdańsku

Murale na Dolnym Mieście w Gdańsku

  • Street art na Dolnym Mieście. Mural przedstawiający mapę Gdańska
  • Uliczna sztuka współczesna. Industrialny mural wykonany przez Gdańską Szkołę Muralu

Właściciel popularnych marek odzieżowych, między innymi RESERVED, House i Cropp - firma LPP zaprosiła Gdańską Szkołę Muralu do namalowania dwóch grafik na budynkach znajdujących się naprzeciwko okien ich siedziby. Firma od jakiegoś czasu prowadzi prace związane z rewitalizacją budynku swojego biura przy ulicy Łąkowej na Dolnym Mieście

Rewitalizacja bryły budynku za pomocą muralu? Czemu nie!

Ogólnym zamierzeniem projektu rewitalizacji jest stworzenie atrakcyjnego miejsca do pracy, gdzie oprócz przestrzeni biurowych znajdzie się także strefa wypoczynku i rekreacji oraz klubokawiarnia. Projektu podjęło się Studio 1:1. Street-artowe wnętrza zainspirowały do stworzenia murali, które pojawić się miały na ścianach widocznych z okien budynku.

Bryła obiektu, który pokryty został sztuką uliczną artystów z Gdańskiej Szkoły Muralu, mieściła w początkach XX wieku fabrykę wyrobów tytoniowych. Ściany, które pokrył ten specyficzny street art  znajdują się przy ulicy Królikarnia nr 5, 6 i 7.

Odnowiona siedziba LPP ma być nie tylko komfortowym miejscem pracy osób zatrudnionych w centrali firmy, ale także przestrzenią, która inspiruje. Murale, widoczne już z naszych okien, doskonale wpisują się z street-artową estetykę, która jest silnie obecna we wzornictwie młodzieżowych marek LPP – komentuje Magdalena Stefańska - Lotkowska, rzecznik prasowy firmy.

Pomysł, by oddać przestrzeń na budynkach artystom, narodził się w LPP, natomiast Studio 1:1 zasugerowało, by były to właśnie murale. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z Gdańską Szkołą Muralu – efekt pracy studentów podoba się zarówno nam, jak i architektom odpowiedzialnym za projekt nowej siedziby LPP – dodaje.

Projekt muralów wykonała Małgorzata Popinigis. Nawiązują one do miejsca, w którym się znajdują. Jedno z dzieł przedstawia archiwalną siatkę mapy Gdańska połączoną z siatką obrysów ubrań podobnych do krawieckich wykrojów. Drugi projekt przypomina o fabrycznej przeszłości miejsca.

Praca wykonana została przez studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i jednocześnie adeptów Gdańskiej Szkoły Muralu. Malowanie wymagało od nich wiele wprawy i cierpliwości chociażby z uwagi na szczegołowość mapy. Twórcy odwzorowywali projekt o powierzchni 130 i 190 mkw - centymetr  po centymetrze.

By precyzyjnie odwzorować mapę, która zawierała wiele, bardzo drobnych elementów, wydrukowaliśmy ją jak billboard. Pierwszym pomysłem było kalkowanie jej wydruku pomocą kalki kopiowej, jednak to rozwiązanie  nie zdało egzaminu – kalki odpadały i odklejały się. Sięgnęliśmy więc po starą metodę frotażu – z pomocą rozpylaczy do kwiatów pokryliśmy wydrukowaną mapę pyłem grafitowym, który uprzednio musieliśmy rozdrobnić i rozcieńczyć za pomocą denaturatu. Po przyłożeniu tak przygotowanej mapy do ściany, odrysowywaliśmy szkic, na który jeszcze później nanosiliśmy szczegółowe linie. Dopiero po tym, nakładaliśmy podkład i farby. – opowiada o malowaniu muralów Jacek Zdybel z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współprowadzący z Rafałem Roskowińskim Gdańską Szkołę Muralu.

Pracę wykonali: Kasia Marcinkowska, Magdalena Pela, Monika Reut, Aleksandra Lech, Wojtek Woźniak oraz studenci i absolwenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku: Klaudia Szalecka, Aneta Gruszczyk, Michalina Gniazdowska. Reprezentantem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie był natomiast Filip Sobierajski.

Prace Gdańskiej Szkoły Muralu można zobaczyć na: tu,

Można również polubić ich profil na Facebook'u

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.