archirama.pl

Seks w wielkim mieście, czyli jak mieszka lalka Barbie

Dziewięć francuskich architektek zaprojektowało nowy dom dla lalki Barbie. Kolejne aranżacje pokazują jak bardzo zmieniła się najsłynniejsza lalka świata, czytaj - jak zmienił się świat i kobiety. Barbie była już księżniczką, królową mody, lekarką. Teraz jest kobietą biznesu, kobietą kreatywną, podobnie jak projektujące jej dom architektki

Lalka Barbie

Tak współcześnie wygląda lalka Barbie

Fot: Mona Awad/serwis prasowy

W paryskim centrum architektury dziewięć francuskich architektek zaprojektowało nowy dom dla lalki Barbie. Wystawa, na której można było go oglądać, stanowiła rodzaj feministyczno-architektonicznego eksperymentu. Praca nad nią rozpoczęła się 8 marca 2007 roku w Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dziewięć aranżacji wnętrz domu lalki Barbie odzwierciedlało przemyślenia architektek na temat zachodzących w świecie zmian, ale też ich marzenia i dziecięce wspomnienia.

Willa Panny B. była mniejsza niż normalny dom – wybrano skalę 1:6, bo taką w stosunku do człowieka ma Barbie. Każda z dziewięciu przestrzeni o tych samych wymiarach – 2,2 x 1,2 metra – została zakomponowana w dowolny sposób i z dowolnych materiałów, jednak ich program był z góry określony.

Body&Soul Boudoir Sophie Delhay to miejsce relaksu i odpoczynku. W zaprojektowanej  przez nią kapsule zawisły zdjęcia malarki Fridy Kahlo – symbolu kobiety-rewolucjonistki, kobiety wyemancypowanej, która przeżyła życie z pasją. Czy taka według Sophie Delhay powinna być dzisiejsza Barbie? Zdaniem Gaëlle Hamonic – niezupełnie. Jej Blablabla Lounge powstało jako miejsce do organizowania imprez, spotkań ze znajomymi, rozmów o polityce i wydarzeniach w mieście. Barbie przyjmuje tu gości w przestrzeni, która wydaje się odzwierciedlać jej osobowość – zawieszona  w przezroczystych, lekkich jak ona sama fotelach, ogląda z koleżankami kultowy serial Seks w wielkim mieście. I.T.Lab Florence Lipsky to rodzaj nowoczesnego biura,  przestrzeń do pracy, ale też komunikowania się przez internet i poznawania z jego pomocą świata. Isabel Hérault zastanawia się, czy w dzisiejszych czasach, kiedy Panna B. – pomiędzy pustą lodówką, jogurtami beztłuszczowymi i ciastkami bez cukru – wygrała batalię ze swoim ciałem, pomieszczenie takie jak jadalnia ma ciągle rację bytu. Jej Lunch Box przypominał raczej krainę czarów Alicji – pośród wielkich łyżek, przy wielkim stole nadejdzie w końcu czas i na posiłek Barbie...

Karine Herman zaprojektowała Beauty Building Space – domowe fitness i salon urody w jednym. Pannę B. umieściła w wielkiej klatce dla ptaka ze zwisającymi z sufitu kreacjami oraz lustrem niczym z bajki o Królewnie Śnieżce. Tu uwięziona we własnym domu Barbie zamienia się w Wenus. Natomiast w białej przestrzeni Urban Cottage można było zobaczyć tylko czarne abstrakcyjne formy. Gdzie podziała się Barbie? Czy zabiła ją globalizacja? Dominique Jakob, pozostawiła widzom swobodę interpretacji miejsca, które stworzyła.

Częścią wystawy była również galeria zdjęć architektek biorących udział w projektowaniu domu dla Panny B. Fotografie Mony Awad pokazywały je w miejscu pracy i prezentowały realizacje. Najbardziej ekscentryczne było jednak zaproszenie do współpracy uczniów jednej z paryskich szkół kulinarnych. Przyszli szefowie kuchni stworzyli dania inspirowane poszczególnymi przestrzeniami w nowej willi Panny B. Zaprezentowano je na fotografiach, obok zdjęć  znalazły się przepisy. Do zaaranżowanych przez architektki wnętrz nawiązali także młodzi projektanci mody, przygotowując nowe kreacje dla Barbie. Osobną część wystawy stanowiły stroje zaprojektowane wcześniej przez największych kreatorów.

Barbie była już księżniczką, królową mody, lekarką. Teraz jest kobietą biznesu, kobietą kreatywną, podobnie jak projektujące jej dom architektki. Ta niezwykła wystawa to przede wszystkim próba opowiedzenia o zmieniającym się świecie i stylu życia, o zetknięciu tego, co realne i idealne. Plastikowy ideał musi radzić sobie w niezbyt różowej rzeczywistości.

Źródło: "Architektura-murator" 2/2008
Autor: Aleksandra Adryańska
Zdjęcia: Mona Awad/serwis prasowy
Data publikacji: 6.06.2011 12:06

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!