archirama.pl

Światowy Dzień Toalet

Toalety publiczne od niedawna przestają być niepozornymi, wstydliwie ukrytymi obiektami. Wciąż jednak w wielu miejscach problemem nie jest nieatrakcyjna bryła, ale po prostu brak szaletu

Nowa toaleta publiczna w Krakowie powstała jako efekt konkursu architektonicznego KOŁO

Nowa toaleta publiczna przy rondzie Mogilskim w Krakowie tuż po oddaniu do użytku, listopad 2015. Na pierwszym planie ławki - meble miejskie z betonu architektonicznego

Fot: Sanitec KOŁO

Światowy Dzień Toalet, obchodzony 19 listopada, ustanowiony został już piętnaście lat temu. W Polsce brak toalet publicznych może się okazać niedogodnością, jednak w wielu krajach jest prawdziwym problemem. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Organizacji Narodów Zjednoczonych, każdego roku przeszło 2 miliony ludzi umierają z powodu biegunki spowodowanej bakteriami E.coli lub szkodliwym wpływem pasożytów. Do toalety nie ma dostępu znaczny odsetek mieszkańców Ziemi, przede wszystkim w Afryce i Azji. Problem dotyczy niemal trzech miliardów osób.
Problem braku publicznych toalet dotyczy nie tylko krajów rozwijających się. W 2014 roku w Polsce działało 2280 publicznych toalet. Niektóre z nich to starannie zaprojektowane, a nawet efektowne obiekty, inne są znacznie skromniejsze, a często wręcz niewidoczne, bo ukryte pod powierzchnią placu czy w ulicy.

Konkurs architektoniczny KOŁO

Rolę toalet publicznych od lat promuje konkurs KOŁO na Projekt Łazienki. W każdej edycji uczestnicy projektują wielofunkcyjną toalety publicznej dla innej lokalizacji. W poprzednich latach były to między innymi Warszawa i Kazimierz Dolny. W 2015 roku zakończyła się budowa nowej toalety w Krakowie przy rondzie Mogilskim. Szalet połączony jest z oświetloną wiatą a także niewielkim kioskiem. W sąsiedztwie umieszczone zostały ławki dla podróżnych. Bryła szaletu mieści kabiny dla kobiet i mężczyzn, pomieszczenie gospodarcze oraz toaletę dla osób niepełnosprawnych i przewijak dla niemowląt. Do oświetlenia zastosowane zostały energooszczędne diody LED. Całość przekrywa zielony dach. Niestety, przy realizacji zrezygnowano z zaplanowanych w pierwszym projekcie zielonych, żywych ścian pokrytych roślinnością.
Obiekt  wybudowany został na podstawie projektu wyłonionego w konkursie KOŁO na projekt łazienki z 2012 roku. Główną nagrodę w konkursie architektonicznym otrzymali wówczas Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny. Budowa nowych toalet przy rondzie Mogilskim kosztowała ok. 700 000 zł.


Organizator konkursu przeprowadził także ankietę na temat współczesnych toalet publicznych w Polsce.

Autor: KZ
Zdjęcia: Sanitec KOŁO
Data publikacji: 18.11.2015 13:17

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!