Lifestyle
LIFESTYLE

Szczęśliwe życie w Warszawie. Dzięki współczesnej architekturze?

  • Komentarze

Współczesna architektura - architektura Warszawy. Czy poprawia jakość życia?

Czy architektura Warszawy poprawia jakość życia? Jak w mieście czują się jego mieszkańcy?

Fot: materiały prasowe Lafarge

Współczesna architektura, standard życia czy kariera – za co lubiana jest stolica? Warszawa nie ma najlepszej opinii wśród mieszkańców Polski, uważana bywa za brzydkie miasto w którym żyje się za szybko. Tymczasem 91 procent warszawiaków jest zadowolonych z życia

Współczesna architektura  Warszawy czy domek na przedmieściach? Gdzie mieszkać w Warszawie i co przeszkadza mieszkańcom stolicy?

Szczęśliwe miasta. Wśród nich - Warszawa

Według badań Lafarge-IPSOS tylko 1 na 10 mieszkańców Warszawy jest niezadowolony z życia w aglomeracji. Badania przeprowadzono w ośmiu miastach na świecie. Warszawa pod względem poziomu zadowolenia z życia wypadła bardzo dobrze – lepiej niż Paryż czy Chicago, była oceniana równie wysoko, jak Barcelona.

Projekt badawczy „Szczęśliwe Miasta” przeprowadzony z inicjatywy Grupy Lafarge to próba oceny miast z perspektywy ich mieszkańców. Te same pytania zadano grupie 5445 respondentów między sierpniem 2013 a czerwca 2014 roku w Warszawie, Barcelonie, Madrycie, Paryżu, Chicago, Rio de Janeiro, Bombaju, Algierze i Chongqing.

Organizator badań podkreśla, że współczesna architektura okazała się ważna dla ankietowanych. Trudno powiedzieć, czy rzeczywiście doceniają oni ład przestrzenny albo jakość urbanistyki i przestrzeni publicznych, ale na pytanie, czy nowe budynki o oryginalnej, niespotykanej architekturze wpływają na piękno miasta, większość pytanych odpowiedziała twierdząco. W skali całych badań było to 71 procent odpowiedzi, w Warszawie więcej, bo 78 procent. Jeszcze więcej osób zgodziło się z tym stwierdzeniem  w chińskim Chongqing – 86 procent. Biorąc pod uwagę, że chińskie miasta nie mają renomy miejsc szczególnie przyjaznych użytkownikom, można się zastanawiać nad tym wynikiem. Chongqing jest skądinąd znane jako jedna z najbardziej zanieczyszczonych aglomeracji na świecie – wyobraźcie sobie miasto liczące prawie 5 milionów mieszkańców (cała aglomeracja to 32 miliony ludzi), a w nim 6000 przestarzałych fabryk i nieustannie wiszący smog.

Wracając do Warszawy: Warszawa ma w Polsce wizerunek miasta nieprzyjaznego, a jednak ponad 90% badanych jest zadowolonych z życia w stolicy. To zaskakujący i bardzo optymistyczny wynik, lekko powyżej światowej średniej. Pytanie tylko na ile jakość życia w Warszawie wynika ze świadomej polityki miasta, a na ile z premii jaką oferuje swoim obywatelom stolica szybko rozwijającego się kraju, największy ośrodek kulturalny i akademicki, siedziba wielkich korporacji. Znamienne, że wśród największych zalet pierwsze miejsce zajęły „możliwości zawodowe, znalezienia zatrudnienia, możliwości kariery” - wymieniło je aż 51% badanych, podczas gdy średnia dla innych metropolii to zaledwie 33%. Estetykę miasta czy łatwość poruszania się warszawiacy ocenili znacznie poniżej średniej – podsumowuje wyniki badania Grzegorz Piątek, krytyk architektury, Prezes Fundacji Centrum Architektury.

Jeśli chodzi o przywiązanie do rodzinnego miasta, 84 procent mieszkańców Warszawy potwierdza taki związek, zaś 81 procent traktuje mieszkanie w Warszawie jako własny wybór. Najważniejsze czynniki które decydują o takim wyborze, to duże możliwości zawodowe, szansa na znalezienie pracy i rozwój kariery (51 procent). Poza Warszawa tylko mieszkańcy Bombaju dostrzegają w swoim mieście tak duży potencjał zawodowy (60 procent).

Miasta przyszłości
Według ankietowanych, miasta przyszłości będą bardziej ludne – uważa tak 83 procent wszystkich respondentów. Warszawa rzeczywiście jest najbardziej dynamicznie rozwijającym się polskim miastem, podczas gdy wiele innych ośrodków kurczy się.
przeczytaj rowniez
Zdjęcia: materiały prasowe Lafarge
Data publikacji: 14.07.2014 11:34
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.