Lifestyle
LIFESTYLE

Szlakiem warszawskich neonów z PRL-u. Premierowy pokaz filmu „NEON” w Królikarni na Mokotowie

  • Komentarze

Plakat promujący film „NEON” w reżyserii Erica Bednarskiego

Plakat promujący film „NEON” w reżyserii Erica Bednarskiego

„NEON” to film dokumentalny Erica Bednarskiego poświęcony warszawskim neonom z PRL-u. Pokaz filmu odbędzie się już w najbliższy czwartek, 21 sierpnia w Królikarni na Mokotowie. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zapal się!” która powstała w ramach projektu „Synchronizacja”, organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana. Tematem przewodnim inicjatywy jest przestrzeń publiczna i przyszłe losy Królikarni

Wspomnienia przestrzeni miejskiej PRL-u: pokaz filmu „NEON” w Królikarni na Mokotowie

Film opowiada historię warszawskich neonów, które były niegdyś elementem zachodniego świata. Później przez wiele lat kojarzono je z PRL-em. Dziś powróciły do łask. Interesują się nimi muzealnicy, historycy sztuki, fotograficy i designerzy. Film jest okazją do odkrycia na nowo zarówno pojęcia neonu, jak również odkrycia Warszawy sprzed lat. Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z reżyserem - Erikiem Bednarskim. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kacperski.

Skąd te neony?

Fundacja Bęc Zmiana, wraz z architektami, badaczami, artystami oraz aktywistami miejskimi, zainteresowała się tematem przestrzeni miejskiej w ramach tegorocznej edycji projektu „Synchronizacja”.  Tematem projektu jest przestrzeń publiczna i różnice pomiędzy prywatnym a wspólnym.

Miejscem, którego szczególnie dotyczy  ta kwestia jest warszawska Królikarnia. Od 2008 roku spadkobiercy rodziny Krasińskich starają się o zwrot tego gruntu. Mieszkańcy Warszawy mogą zatem utracić uwielbianą przez nich miejską przestrzeń parkową Mokotowa. Ruch społeczny Stowarzyszenie Warszawa Społeczna zaangażował się w obronę Królikarni. Aktywiści zbierają podpisy pod petycją na rzecz zachowania Królikarni jako wspólnej przestrzeni publicznej.

Cztery neonowe Instalacje w Królikarni

W różnych miejscach  parku rozmieszczono cztery neonowe instalacje nawiązujące do skomplikowanej sytuacji Królikarni. Neon jest symbolem miejskiej dynamiki, energii, koloru, życia oraz wspólnoty przestrzeni.

Architekci Natalia Romik i Sebastian Kucharuk do swojej instalacji wykorzystali neon z dworca Warszawa Gdańska. Zachowały się jedynie trzy pierwsze litery WAR. Pozostałe, rozsypane wokół instalacji, są komentarzem do toczącej się walki o przestrzeń. Innym neonem zainstalowanym w Królikarni jest pochodzący z lat 70. neon Nowe Życie znaleziony przez artystkę Elżbietę Jabłońskę w podbydgoskiej wsi. W przestrzeni parku ten świetlny napis stanowi kolejny symbol. Kolejna praca pt. Lenistwo autorstwa Szymona Kobylarza wykorzystuje serię ośmiu obiektów świetlnych będących resztkami szyldów i napisów neonowych. Praca Lenistwo w Królikarni to apele o prawo do wypoczynku dla wszystkich mieszkańców. W parku znajduje się również praca Huberta Czerepoka.  Światło inherentne wizualizuje za pomocą neonowych rurek badania prof. Dr Tekina Dereliego nad pojęciem supersymetrii, która w fizyce jest propozycją nowego opisu relacji fizycznych. Neon ten umieszczony jest nieopodal pałacu. Wszystkie prace są swojego rodzaju „podpisem” pod petycją.

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 20.08.2014 14:46
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.