archirama.pl

Szlakiem warszawskich neonów z PRL-u. Premierowy pokaz filmu „NEON” w Królikarni na Mokotowie

„NEON” to film dokumentalny Erica Bednarskiego poświęcony warszawskim neonom z PRL-u. Pokaz filmu odbędzie się już w najbliższy czwartek, 21 sierpnia w Królikarni na Mokotowie. Wydarzenie towarzyszy wystawie „Zapal się!” która powstała w ramach projektu „Synchronizacja”, organizowanego przez Fundację Bęc Zmiana. Tematem przewodnim inicjatywy jest przestrzeń publiczna i przyszłe losy Królikarni

Plakat promujący film „NEON” w reżyserii Erica Bednarskiego

Plakat promujący film „NEON” w reżyserii Erica Bednarskiego

Wspomnienia przestrzeni miejskiej PRL-u: pokaz filmu „NEON” w Królikarni na Mokotowie

Film opowiada historię warszawskich neonów, które były niegdyś elementem zachodniego świata. Później przez wiele lat kojarzono je z PRL-em. Dziś powróciły do łask. Interesują się nimi muzealnicy, historycy sztuki, fotograficy i designerzy. Film jest okazją do odkrycia na nowo zarówno pojęcia neonu, jak również odkrycia Warszawy sprzed lat. Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z reżyserem - Erikiem Bednarskim. Spotkanie poprowadzi Wojciech Kacperski.

Skąd te neony?

Fundacja Bęc Zmiana, wraz z architektami, badaczami, artystami oraz aktywistami miejskimi, zainteresowała się tematem przestrzeni miejskiej w ramach tegorocznej edycji projektu „Synchronizacja”.  Tematem projektu jest przestrzeń publiczna i różnice pomiędzy prywatnym a wspólnym.

Miejscem, którego szczególnie dotyczy  ta kwestia jest warszawska Królikarnia. Od 2008 roku spadkobiercy rodziny Krasińskich starają się o zwrot tego gruntu. Mieszkańcy Warszawy mogą zatem utracić uwielbianą przez nich miejską przestrzeń parkową Mokotowa. Ruch społeczny Stowarzyszenie Warszawa Społeczna zaangażował się w obronę Królikarni. Aktywiści zbierają podpisy pod petycją na rzecz zachowania Królikarni jako wspólnej przestrzeni publicznej.

Cztery neonowe Instalacje w Królikarni

W różnych miejscach  parku rozmieszczono cztery neonowe instalacje nawiązujące do skomplikowanej sytuacji Królikarni. Neon jest symbolem miejskiej dynamiki, energii, koloru, życia oraz wspólnoty przestrzeni.

Architekci Natalia Romik i Sebastian Kucharuk do swojej instalacji wykorzystali neon z dworca Warszawa Gdańska. Zachowały się jedynie trzy pierwsze litery WAR. Pozostałe, rozsypane wokół instalacji, są komentarzem do toczącej się walki o przestrzeń. Innym neonem zainstalowanym w Królikarni jest pochodzący z lat 70. neon Nowe Życie znaleziony przez artystkę Elżbietę Jabłońskę w podbydgoskiej wsi. W przestrzeni parku ten świetlny napis stanowi kolejny symbol. Kolejna praca pt. Lenistwo autorstwa Szymona Kobylarza wykorzystuje serię ośmiu obiektów świetlnych będących resztkami szyldów i napisów neonowych. Praca Lenistwo w Królikarni to apele o prawo do wypoczynku dla wszystkich mieszkańców. W parku znajduje się również praca Huberta Czerepoka.  Światło inherentne wizualizuje za pomocą neonowych rurek badania prof. Dr Tekina Dereliego nad pojęciem supersymetrii, która w fizyce jest propozycją nowego opisu relacji fizycznych. Neon ten umieszczony jest nieopodal pałacu. Wszystkie prace są swojego rodzaju „podpisem” pod petycją.

Milena Glinojecka

Data publikacji: 20.08.2014 14:46

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!