Rok 2015 jest Rokiem Polskiego Teatru, zaś Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjęło się z tej okazji organizacji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Przedsięwzięcie koordynowane jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Organizatorzy odwołują się do idei teatru publicznego – który podobnie jak często street art czy inne rodzaje sztuk wizualnych w przestrzeni miejskiej odwołuje się do przestrzeni publicznej. Ta ostatnia rozumiana jest jako punkt wyjścia do debaty i wymiany poglądów na ważne tematy życia społecznego. Skłonność do prowokacji i odważnych wystąpień jest tym, co łączy teatr, street art i inne odmiany sztuk wizualnych.
Stąd, a także z potrzeby przybliżenia teatru osobom, które do tej pory się nim nie interesowały pomysł, by o teatrze opowiedzieć językiem sztuk wizualnych – murali i rysunków satyrycznych, które pojawią się w przestrzeni największych polskich miast w ramach kampanii outdoorowej Przeżyjemy w teatrze. Będzie miała ona swoje dwie edycje – wiosenną i jesienną. Pierwsza z nich startuje już 9 maja 2015 ekspozycją części rysunków satyrycznych czołowych polskich rysowników (m.in. Marka Raczkowskiego, Janka Kozy, Andrzeja Wieteszki, Przemka Trusta Truścińskiego). Prace zaprezentowane w formie galerii AMS w największych polskich miastach (Warszawa, Wrocław, Katowice, Kraków) będą komentowały rzeczywistość lub odwoływały się do sytuacji społecznych, korzystając przy tym z „teatralnych pojęć”, które weszły do powszechnego użycia. Druga odsłona kampanii, prezentująca kolejne prace, przewidziana jest na październik/listopad.
Teatralne murale
Innym elementem „wychodzenia teatru w przestrzeń miejską” będą murale artystyczne, które powstaną w Warszawie i we Wrocławiu. Wernisaż – pokaz warszawskiego muralu zaplanowany jest na 22 maja 2015. Autorem jest Jakub Woynarowski. Praca powstanie na ścianie przy al. Jana Pawła II 12 między ulicami Sienną i Złotą, gdzie znajduje się obecnie mural artysty Blu, przedstawiający żołnierzy-kukły. Zanim na ścianie pojawi się nowe malowidło, odbędzie się symboliczny „pogrzeb” muralu Blu. Autorami muralu wrocławskiego, którego wernisaż odbędzie się 28 maja na ścianie Teatru Polskiego we Wrocławiu, będą Sławek „Zbiok” Czajkowski i Karolina Zajączkowska.
Kampania outodoorowa Przeżyjemy w teatrze połączona będzie z innymi wydarzeniami poświęconymi 250-LECIU TEATRU PUBLICZNEGO: akcji „Bilet za 250 groszy” (11 maja – początek sprzedaży biletu, 23 maja – finał, Dzień Teatru Publicznego), ekspozycji Instytutu Teatralnego na 6. Warszawskich Targach Książki (14-17 maja), wystawie IT w głównym gmachu Sejmu RP podczas „Nocy Muzeów” (16 maja).
- Kamila Paprocka

-
Zaczęło się od przeniesienia zabytkowej synagogi w nowe miejsce. Ponownemu otwarciu budynku towarzyszy program artystycznych wydarzeń przygotowanych m.in. przez Pawła Althamera, Marka Cecułę i Joannę Rajkowską więcej
- Kulisy
- Teatr elżbietański (budynek)
-
Meble Pawła Grobelnego zaprojektowane dla dzielnicy La Defense w Paryżu zmieniają przestrzeń między biurowcami w miejsce spotkań więcej
