Lifestyle
LIFESTYLE
Nowa wersja Titanica niedługo wyruszy w rejs

Titanic II: w Chinach powstaje wierna kopia legendarnego Titanica

  • Komentarze

Titanic II: w Chinach powstaje wierna kopia legendarnego Titanica

Poczuj się jak na oryginalnym Titanicu: luksusowe wnętrze, brak internetu i podział na klasy

Fot: Franck Boston/Photos.com

Titanic II. Clive Palmer zbuduje nową wersję Titanica. Australijski miliarder planuje pierwszy rejs w 2016 roku. Titanic II będzie repliką legendarnego parowca, który w 1912 roku zatonął po zderzeniu z górą lodową. Na Titanicu II nie zabraknie jednak nowoczesnych rozwiązań.

Titanic II. Koncern Blue Star Line, na czele z właścicielem Clivem Palmerem postanowił stworzyć replikę tragicznie zatopionego na Atlantyku parowca Titanic. Choć od katastrofy Titanica minęło ponad 100 lat, historia statku do dziś budzi żywe emocje. Miliarder z Australii chce przywrócić go do życia, tym samym odbyć podróż w czasie i złożyć hołd ofiarom tamtej katastrofy. Jak zapowiada, transatlantyk w nowej odsłonie ma być gotowy już w 2016 roku. Wtedy też rozpoczną się pierwsze rejsy Titanica II, trasą dawnego Titanica.

Replika oryginalnego statku Titanic

Replikę statku Titanic projektuje fińska firma Deltamarin, a zlecenie na budowę kopi Titanica otrzymało państwowe, chińskie przedsiębiorstwo CSC Jinling Shipyardl.

Luksusowe wnętrze Titanica II

Aby jak najlepiej oddać wygląd statku, w pracach nad projektem Titanica II uczestniczyło wielu historyków:  starano się bowiem zachować wszystkie detale oryginału. O ile z zewnątrz Titanic II będzie praktycznie identyczny jak pierwowzór, to architektura wnętrza transatlantyka ma być nowoczesna i dostosowana do wymogów XXI wieku.

Poczuj się jak na oryginalnym Titanicu: brak internetu i podział na klasy

Prawie 850 przestronnych kabin będzie znajdowało się na 9 pokładach statku. Na Titanic II wejdzie 2435 pasażerów. Załoga ma liczyć 900 członków. W architekturze wnętrza wyróżniać się będą ogromne schody, łaźnie tureckie, restauracje oraz salony, w których pasażerowie będą mogli odpocząć i oddać się rozrywce. Co ciekawe, na Titanicu II zachowany zostanie podział pasażerów na trzy klasy . Choć architektura wnętrz ma być dostosowana do dzisiejszych czasów na statku nie połączymy się przez internet ani nie obejrzymy telewizji. Tylko w ten sposób autorom projektu uda się oddać atmosferę obecną w oryginalnym parowcu Titanic.

Titanic poprawiony?

W projekcie Titanic II nie zrezygnowano jednak ze wszystkich nowoczesnych rozwiązań. Ważne elementy techniczne tj. nawigacja czy system bezpieczeństwa będą dalekie od pomiarów, stosowanych w ubiegłej epoce. Choć Titanic II ma taką samą długość jak jego poprzednik, szerokość transatlantyka ze względów bezpieczeństwa została powiększona. Zamiast28 metrówszerokości statek będzie miał32,2 metra. Ponadto kadłub, który w oryginale wykonany był ze stali nitowanej (nity podczas zderzenia z górą lodową puściły) zostanie zastąpiony spawaną stalą. W kominach zainstalowane zostaną radary, wykrywające bliskie przeszkody i alarmujące o nich.

Dodatkowy pokład wyposażony w łodzie ratunkowe

Łodzie ratunkowe, w które wyposażony był oryginalny Titanic nie mogły pomieścić wszystkich pasażerów. Ta sytuacja ma się już nie powtórzyć. W Titanicu II powstanie dodatkowy pokład z 18 łodziami ratunkowymi, w których w razie katastrofy każdy znajdzie dla siebie miejsce. Koszty budowy statku wyniosą w sumie około 400 mln euro.

Bilety na Titanic II

Chętnych do nabycia biletów już nie brakuje. Nieoficjalnie mówi się, że liczba zainteresowanych wycieczką Titanicem II wyniosła już 40 tys. osób. Choć cen biletów jeszcze nie znamy już dziś wiadomo, że będą bardzo wysokie. 

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.