archirama.pl

Top 10 Christo! Zobacz niesamowity land art duetu Christo & Jeanne-Claude

Christo & Jeanne-Claude to artyści, którzy zrewolucjonizowali sztukę. Stworzyli najwybitniejsze przykłady sztuki ziemi – zwanej land art. Ich dzieła wychodziły poza ramy galerii, gigantyczne prace ingerowały w krajobraz. Duet zasłynął ze swoich emballage, czyli opakowań. Owinęli płachtami materiału Reichstag, wyspy koło Miami, a nawet kanion w Kolorado. Zobacz 10 najlepszych prac duetu Christo & Jeanne-Claude!

Top 10 Christo!

Najsłynniejszy land art świata - czyli wszystkie projekty Christo i Jeanne-Claude. Ich przestrzenne dzieła są tak samo spektakularne jak kontrowersyjne, zobacz 10 ich najsłynniejszych realizacji.

Fot: Wolfgang Volz © 1991 Christo

1. Największy balon świata - 1968

W 1968 roku Christo & Jeanne-Claude brali udział w Documenta 4 w Kassel. Tam zrealizowali po raz pierwszy, spektakularny projekt. Wielki, pionowy balon powietrza o pojemności 5600 m3, podniesiony przez dźwigi i widoczny z odległości 25 km. Uniesienie balonu udało się dopiero za trzecim razem przy użyciu największego wtedy dźwigu w Europie. Sama instalacja była też największą nadmuchiwaną strukturą bez szkieletu kiedykolwiek zbudowaną przez człowieka. Miała 85 m wysokości a jej koszt wyniósł 70 tys. dolarów.

 

2. Little Bay - 1969

W 1969 roku Christo i Jeanne-Claude zostali zaproszeni przez australijskiego kolekcjonera Johna Kaldora do Sydney. Tam owinęli 2,5 km wybrzeża Little Bay i klify na 26 m wysokości. Praca ta była pierwszą z serii projektów artystów realizowanych w krajobrazie, wpisujący się w nowy wtedy nurt w sztuce zwany land art. Zużyto w niej 95,6 tys. metrów kw. syntetycznej tkaniny, a w realizacji brało udział stu pracowników i jedenastu wolontariuszy, którzy poświęcili na nią 17 tys. godzin pracy.

 

3. Kurtyna - 1972

Kanion Kolorado Christo & Jeanne-Claude przegrodzili pomarańczową kurtyną wysokości 42 metrów, w 1972 roku. Potrzebne było 14 tys. metrów kw. tkaniny, która miała być powieszona na stalowych kablach, doczepionych do słupów wmontowanych w beton. Koszty przedsięwzięcia wzrosły do 400 tys. dolarów, artyści mieli więc problem z finalizacją projektu. W październiku 1971 roku kurtyna była gotowa do powieszenia, jednak została rozerwana przez wiatr. Dopiero dziesiątego sierpnia 1972 roku druga próba powieszenia materiału udała się. Kurtynę powieszono jednak tylko na 28 godzin z powodu zapowiadanej, zbliżającej się burzy. Projekt został pokazany w filmie dokumentalnym, Christo's Valley Curtain Davida i Alberta Maysles, który był nominowany do Oscara za najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy.

 

4. Płot - 1976

Imponującą instalacją był także Running Fence z 1976 r., płot o wysokość 5,5 m i długość 40 km, który można było oglądać w Kalifornii przez 14 dni. Christo i jego żona po raz kolejny musieli wykazać się duża cierpliwością ponieważ instalacja przebiegała przez ziemie 59 kalifornijskich farmerów i para potrzebowała zgody na zbudowanie płotu od nich wszystkich. Po długiej walce z biurokracją udało się zrealizować environment i 10 września praca była gotowa.

 

5. Pomarańczowa rewolucja - 1977

1977 rok to czas realizacji pt. Wrapped Walk Ways. Christo & Jeanne-Claude pokryli wtedy pomarańczowym, święcącym nylonowym materiałem 4,5 km chodników, w parku Loose, w Kansas City, w stanie Missouri. Na tę instalację zużyli 12,5 tys. metrów kw. materiału. Spacerowicze mogli ciszyć swój wzrok projektem przez 2 tygodnie października. Koszt tego projektu wyniósł 130 tys. dolarów.


6. Miami - 1983

W 1983 roku Christo otoczył 11 wysp w pobliżu Miami różową tkaniną szerokości niemal 70 metrów. Świetlisty różowy kolor z błyszczącego materiału doskonale harmonizował z tropikalną roślinnością, a instalacje można było podziwiać przez 2 tygodnie, od 4 maja 1984. Na projekt zużyto 6,5 mln metrów kw. tkaniny. To jedno z najbardziej widowiskowych dzieł sztuki land artu.

 

7. Parasole - 1991

W latach 1984–91 Christo & Jeanne-Claude pracowali nad projektem The Umbrellas, Japan–USA. W tym samym czasie ustawili 3100 parasolek w dwóch państwach, w Japonii niebieskie, w USA żółte, wszystkie o wymiarach 6 m wysokości i 8,66 m średnicy. Ostateczny koszt projektu wyniósł 26 mln. dolarów. Instalacja stała się wielką atrakcją turystyczną. Organizowano tam nawet przyjęcia weselne i śluby. 26 października 1991 roku, jeden z parasoli w Kalifornii przewrócił się przez silny wiatr zabijając kobietę i raniąc kilka osób. Projekt kazano natychmiast zdemontować.

 

8. Reichstag - 1995

Pakowanie Reichstagu płachtami srebrnego, ognioodpornego materiału rozpoczęli dopiero 17 czerwca 1995 roku i zakończyli 24 czerwca. Akt „pakowania” oglądało ponad 5 milionów mieszkańców i turystów w Berlinie. Artyści marzyli również o opakowaniu Łuku Triumfalnego w Paryżu, wieżowców na Manhattanie, opery w Sydney. Tych marzeń nie udało im się jednak zrealizować.

 

9. Drzewa - 1998

W 1998 r. udało im się stworzyć nietypowy land art. W Bazylei opakowali 178 drzew. Płachty srebrnej tkaniny musiały być dla każdego drzewa specjalnie zaprojektowane, ponieważ gałęzie rozpierały materiał na zewnątrz. Podobnie jak w innych swoich projektach, ten również finansowany był ze sprzedaży oryginalnych dzieł, szkiców, rysunków. Wszystkie materiały wykorzystane w tym projekcie zostały poddane recyklingowi, kiedy już został rozebrany.

 

10. The Gates - 2004

W 2004 roku Christo & Jeanne-Claude zrealizowali projekt „Bramy” w Central Parku w Nowym Jorku. Dokładny tytuł tej pracy brzmiał The Gates, Central Park, New York, 1979-2005, bo ponad 20 lat czekali na realizację projektu. Dopiero burmistrz Michael R. Bloomberg wydał zgodę na tę interwencję w przestrzeń publiczną miasta. Bramy miały pięć metrów wysokości i intensywny kolor pomarańczowy, a ich koszt budowy wyniósł 21 mln dolarów.

Było to ostatnie wspólne dzieło duetu Christo & Jeanne-Claude. W 2009 roku zmarła żona artysty. Jednak lata wcześniej złożyli sobie obietnicę, że mimo śmierci któregokolwiek z nich będą realizować nawet samotnie wspólnie wymyślone projekty. Christo nas pewnie jeszcze zaskoczy nie jednym arcydziełem land artu!

 

Więcej na: www.overtheriverinfo.com

                www.christojeanneclaude.net

 

Autor: Marta Żylska
Zdjęcia: materiały prasowe, Wolfgang Volz © 1991 Christo, Wolfgang Volz
Data publikacji: 28.11.2011 22:52

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!