archirama.pl

Tożsamość współczesnej architektury europejskiej

Dariusz Herman, Piotr Śmierzewski oraz Zbigniew Maćków gośćmi kolejnego spotkania w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Biblioteka w Katowicach pracowni HS99

Biblioteka w Katowicach pracowni HS99, na którą przyjemnie się patrzy, i w której przyjemnie się czyta.

Fot: HS99

Muzeum Architektury we Wrocławiu kontynuuje program wydarzeń towarzyszących wystawie Made in Europe. Obok najlepszych przykładów współczesnej architektury z ostatniego ćwierćwiecza na ekspozycji znalazły się filmy dotyczące poczucia tożsamości. Otwarcie granic, staże w zagranicznych pracowniach, te same narzędzia i lektury dzielone przez architektów z całego świata – można się zastanawiać, czy wciąż jest jeszcze miejsce na lokalne tradycje. Organizatorzy wystawy zapytali o europejską tożsamość i poczucie lokalności przedstawicieli znanych biur projektowych. Odpowiedzi złożyły się na zbiór 16 filmów, czyli cykl European Identity. Założeniem pomysłodawców było zestawienie różnych perspektyw, stąd geograficzny klucz i dobór rozmówców m.in. z Rumunii, Norwegii, Portugalii i Londynu.

Obraz, który wyłania się z tych rozmów jest niejednolity. W wielu wypowiedziach pojawia się wątek różnorodności, bogactwa postaw i pomysłów, jako wyróżnika europejskości. Takie cechy jak podejście do przestrzeni publicznej, skala zabudowy czy problemy związane ze skomplikowanym dziedzictwem kulturowym to niektóre elementy tej samej układanki.

Gospodarze wystawy zapraszają polskich architektów do dyskusji. W pierwszym spotkaniu towarzyszącym ekspozycji udział wzięli Romuald Loegler i Lech Rowiński, a spotkanie poprowadził Grzegorz Piątek. W kolejnym dyskutować będą Dariusz Herman i Piotr Śmierzewski z pracowni HS99 oraz Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), zaś moderatorem jest Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Punktem wyjścia dla dyskusji będzie pytanie, w jaki sposób projekty zrealizowane w Polsce wpisują się w tożsamość architektury europejskiej, na ile są jej częścią i czy w ogóle można ją opisać jakimiś szczególnymi cechami.
Spotkanie odbędzie się w czwartek 11 lutego o 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5. Wstęp wolny.

Autor: KZ
Zdjęcia: HS99
Data publikacji: 9.02.2016 15:49

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!