archirama.pl

Wielkoformatowy street art białostocki – mural z obliczem wybitnej polskiej pisarki

Prężnie rozwijającą się dziedziną sztuki współczesnej jest niewątpliwie street art, który w dużym stopniu wzbogaca przestrzeń miejską. Na ścianie bloku białostockiego osiedla Dziesięciny, powstał mural z podobizną, pisarki i działaczki społecznej, Zofii Nałkowskiej  

Mural z wizerunkiem Zofii Nałkowskiej

Mural z wizerunkiem Zofii Nałkowskiej

Fot: autor pracy: Sylwia Kaczanowska

Sztuka współczesna lekiem na szarzyznę blokowisk

Przestrzeń miejska w Białymstoku, przy ul. Berlinga 21, zyskała ostatnimi czasy na jakości, a to za sprawą muralu. Praca, autorką której jest Sylwia Kaczanowska, przedstawia polską pisarkę i działaczkę społeczną Zofię Nałkowską. Dzieło street artu powstało w ramach 3. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny organizowanych przez Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury i Dialogu 9/12

 

Dzieje się w Białymstoku - dziewczyny dają o sobie znać

Projekt Dziew/czyny powstał właściwie z okazji Dnia Kobiet. Jest to inicjatywa, która angażuje różnorodne środowiska kobiet, ale również męzczyzn, mieszkających i działających w Białymstoku. Przedsięwzięcie zachęca kobiety do jednoczenia się i zabierania głowu w sprawach o charakterze społecznym i kulturalnym. Działania nierzadko koncentrują się na rozpowszechnianiu idei równego traktowania kobiet w społeczeństwie.

Impreza pt. 3. Dni Różnorodności Kobiet Dziew/czyny odbyła się w dniach 7-15 czerwca 2014. Program obfitował w wiele ciekawych tematów związanych z historią kobiet, kwestią równouprawnienia oraz praw zwierząt. Tematyka muralu nie jest przypadkowa. Zofia Nałkowska była bowiem matronką tegorocznej edycji wydarzenia. Oprócz muralu zorganizowano również również grę miejską bazującą na cytatach z dzieł pisarki, a także spotkanie z jej biografką, Hanną Kirschner. Ze względu na deszczową pogodę, uroczyste odsłonięcie pracy odbyło się pod koniec czerwca. Pracę wykonano przy wykorzystaniu farb przekazanych przez firmę Unicell Sp. z o.o. Firma przekazała farby na rzecz inicjatywy, dzięki którym Sylwia Kaczanowska namalowała mural.

 

Milena Glinojecka

Zdjęcia: autor pracy: Sylwia Kaczanowska
Data publikacji: 6.08.2014 12:33

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!