Lifestyle
LIFESTYLE
Walka ze smogiem

Wieża antysmogowa – sposób na walkę ze smogiem. Czy to rozwiązanie ma szansę powstać w Polsce?

  • Komentarze

Wieża anty smogowa

Wieża anty smogowa stanęła w zanieczyszczonym smogiem Pekinie

Fot: Derrick Wang/ Wikimedia Commons

Od jakiegoś czasu smog w największych polskich miastach znacznie utrudnia funkcjonowanie mieszkańcom. Może nadszedł czas na walkę ze smogiem i budowę wieży anty smogowej? Samo rozwiązanie nie szpeci krajobrazu, a jego neutralna architektura na pewno nie jest architektonicznym kiczem. Zobaczcie sami.

W Rotterdamie zaczęła funkcjonować pierwsza wieża anty smogowa. Pomysłodawcą tej konstrukcji jest holenderski artysta Daan Roosegaarde. Powstała wieża nazywana jest często odkurzaczem na smog, ma wysokość 7 metrów i wcale nie szpeci krajobrazu swoim wyglądem. Jedna wieża na pewno nie oczyści całego powietrza, ale być może ustawienie kilku lub kilkunastu w całym mieście, znacznie poprawi jakość powietrza. Szacuje się, że budowa takiej wieży w Warszawie, to koszt ok. 250 tys. zł.

Walka ze smogiem – wieża antysmogowa, która produkuje biżuterię

Zasada działania wieży antysmogowej polega na wykorzystaniu technologii jonizacyjnej do oczyszczania powietrza, dzięki temu wokół wieży powstaje warstwa świeżego powietrza. Sama wieża ma kształt ażurowego wieloboku. Żeby było ciekawiej, wieżę można przemieszczać, aby zawsze znajdowała się tam, gdzie problem smogu jest największy. Po Rotterdamie wieża anty smogowa wyruszyła zatem do…Pekinu.

Aby zobrazować mieszkańcom miast, jak bardzo trujące jest powietrze, zanieczyszczenie będą usuwane z powietrza, a po sprasowaniu zamienią się w niewielką kostkę, która może pełnić rolę kamienia jubilerskiego. Aby powstał 1 kamień, wieża musi pozyskać 1000 m3 powietrza. Przewiduje się, że wieża antysmogowa jest w stanie wyprodukować dziennie nawet 3500 kostek.

Wieża anty smogowa w Rotterdamie już działa

przeczytaj rowniez
Zdjęcia: Derrick Wang/ Wikimedia Commons
Data publikacji: 10.01.2017 11:39
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.