Lifestyle
LIFESTYLE

Wilhelm Sasnal – gwiazdor polskiego malarstwa podbija Londyn

 • Komentarze

Wilhelm Sasnal, "Maus 5"

Wilhelm Sasnal, "Maus 5", 2001, olej na płótnie, 50 x 40 cm, dzięki uprzejmości Sadie Coles HQ, Londyn.

Fot: Whitechapel Gallery
 • Wilhelm Sasnal, "Maus 5"
 • Wilhelm Sasnal, "Kacper"
 • Wilhelm Sasnal, "Tsunami"
 • Wilhelm Sasnal, "Anka in Tokyo"
 • Wilhelm Sasnal, "Kacper i Anka"
 • Wilhelm Sasnal, "Power plant in Iran"
 • Wilhelm Sasnal, "Shoah (Forest)"

Jego obrazy osiągają zawrotną cenę 800 tys. zł, uznawany jest za największego polskiego malarza. Wilhelm Sasnal swoją twórczością udowadnia, że malarstwo jeszcze nie umarło. W londyńskiej galerii Whitechapel trwa pierwsza retrospektywna wystawa polskiego artysty w Wielkiej Brytanii

Wilhelm Sasnal – choć jest synonimem sukcesu w świecie sztuki współczesnej – sam ma do siebie dystans. Powtarza, że „nie jest cool”. Od bywania na bankietach woli włóczenie się po stałych kolekcjach światowych muzeów. Sam podkreśla, że jest nie tylko malarzem, ale i filmowcem.

I właśnie obrazy, ale również filmy i fotografie prezentuje londyńska galeria Whitechapel. To pierwsza monograficzna wystawa prac Wilhelma Sasnala w Wielkiej Brytanii. Zgromadzono prawie 60 prac artysty z ostatnich 10 lat. Wiele z nich pochodzi z kolekcji prywatnych, duża część z kolekcji światowych muzeów. Dzieła malarza znajdują się bowiem w zbiorach m.in. nowojorskiego Museum of Modern Art, Guggenheim Museum, paryskiego Centrum Pompidou czy londyńskich Tate Modern i Saatchi Gallery.

Sasnal w Londynie

Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwszą tworzą najnowsze prace pochodzące z lat 2005-2011, odnoszące się do wydarzeń prezentowanych przez masmedia oraz dokumentujące podróże Sasnala. Część druga wystawy nawiązuje do początków artystycznych poszukiwań, przywołujące takie zagadnienia jak II wojna światowa, Holokaust.

Trzecia, ostatnia, sekcja poświęcona została okresowi 2001-2005, wybór prac odnosi się do zainteresowania filmem i fotografią. Sposób kadrowania, charakterystyczny dla tych mediów uwidacznia się w pracach malarskich. Na wystawie zostanie zaprezentowany także wybór najnowszych krótko i pełnometrażowych filmów artysty.

Holocaust i komiks

Na wystawie w Londynie zostaną zaprezentowane m.in. takie obrazy Sasnala jak Mouse 5, inspirowany komiksem Arta Spiegelmana opowiadającym o Holokauście. Niewielki obraz przedstawia świnię-Polaka, z okazji wystawy znalazł się na okładce znanego kulturalnego przewodnika po stolicy Wielkiej Brytanii „Time Out London”.

Na ekspozycji jest też przepiękny obraz nawiązujący do dzieła Georges Seurat „Bathers at Asnières”. Są też sceny rodzajowe o prywatnym, intymnym charakterze – „Bez tytułu (Kacper i Anka)” ukazujący żonę i syna artysty.

Wilhelm Sasnal

Wilhelm Sasnal, uznawany przez wielu krytyków za czołowego malarza swojego pokolenia, twierdzi, że najważniejszy dla niego jest wybór tego, co namaluje na płótnie, a wybiera to, do czego ma stosunek emocjonalny. Jego wybory artystyczne wynikają z uważnego przyglądania się najbliższemu otoczeniu.

Malarz bardzo często tworzy na podstawie materiałów przedstawiających rzeczywistość już przetworzoną: fotografii, filmów, reprodukcji prasowych czy plików z Internetu. - Mój umysł nie jest w stanie wyprodukować fikcji. Zawsze staram się bazować na czymś, co istnieje - mówi artysta.

Po zakończeniu ekspozycji w Londynie, wystawa będzie pokazywana w Haus der Kunst w Monachium.

 

Czas: 14 października 2011 – 1 stycznia 2012

Miejsce: Whitechapel Gallery, Londyn

www.whitechapelgallery.org

 

Czytaj też: Komiks „Dziewczyny podsłuchują cz. 4” – odc. o Sasnalu

przeczytaj rowniez
 • Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie!
  Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie!

  Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje wystawę poświęconą polskiemu wzornictwu: “Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających 6 kwietnia i będzie składać się z najbardziej intrygujących projektów powstałych po 1989 roku. Nie mogło na niej zabraknąć wyjątkowych głośników Proton, zaprojektowanych przez Roberta Majkuta dla marki Tonsil. więcej

 • 100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego
  100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego

  Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym zgromadziło wielu miłośników designu. Na wystawie znalazła się zarówno klasyka, jak i najlepsze projekty z ostatnich lat.  więcej

 • THOMAS VINSON „NIESYSTEMATYCZNIE”. Wystawa
  THOMAS VINSON „NIESYSTEMATYCZNIE”. Wystawa

  Pierwszy przyjazd Thomasa Vinson do Warszawy był jednocześnie jego pierwszym pobytem w Polsce. I tylko ten jeden raz wystarczył, by artysta zechciał się wpisać w lokalną historię. Architektura stolicy i pełni energii warszawianie stali się dla niego inspiracją do stworzenia serii rysunków, reliefów i instalacji. więcej

 • Wystawa najlepszych prac magisterskich kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW
  Wystawa najlepszych prac magisterskich kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW

  W Muzeum SGGW do końca stycznia 2015 roku trwa wystawa najlepszych prac magisterskich 2013/2014 wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu. Prace pochodzą z  Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu więcej

Źródło: PAP
Autor: TM
Zdjęcia: Whitechapel Gallery
Data publikacji: 22.12.2011 12:00
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.