Wilhelm Sasnal – choć jest synonimem sukcesu w świecie sztuki współczesnej – sam ma do siebie dystans. Powtarza, że „nie jest cool”. Od bywania na bankietach woli włóczenie się po stałych kolekcjach światowych muzeów. Sam podkreśla, że jest nie tylko malarzem, ale i filmowcem.
I właśnie obrazy, ale również filmy i fotografie prezentuje londyńska galeria Whitechapel. To pierwsza monograficzna wystawa prac Wilhelma Sasnala w Wielkiej Brytanii. Zgromadzono prawie 60 prac artysty z ostatnich 10 lat. Wiele z nich pochodzi z kolekcji prywatnych, duża część z kolekcji światowych muzeów. Dzieła malarza znajdują się bowiem w zbiorach m.in. nowojorskiego Museum of Modern Art, Guggenheim Museum, paryskiego Centrum Pompidou czy londyńskich Tate Modern i Saatchi Gallery.
Sasnal w Londynie
Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwszą tworzą najnowsze prace pochodzące z lat 2005-2011, odnoszące się do wydarzeń prezentowanych przez masmedia oraz dokumentujące podróże Sasnala. Część druga wystawy nawiązuje do początków artystycznych poszukiwań, przywołujące takie zagadnienia jak II wojna światowa, Holokaust.
Trzecia, ostatnia, sekcja poświęcona została okresowi 2001-2005, wybór prac odnosi się do zainteresowania filmem i fotografią. Sposób kadrowania, charakterystyczny dla tych mediów uwidacznia się w pracach malarskich. Na wystawie zostanie zaprezentowany także wybór najnowszych krótko i pełnometrażowych filmów artysty.
Holocaust i komiks
Na wystawie w Londynie zostaną zaprezentowane m.in. takie obrazy Sasnala jak Mouse 5, inspirowany komiksem Arta Spiegelmana opowiadającym o Holokauście. Niewielki obraz przedstawia świnię-Polaka, z okazji wystawy znalazł się na okładce znanego kulturalnego przewodnika po stolicy Wielkiej Brytanii „Time Out London”.
Na ekspozycji jest też przepiękny obraz nawiązujący do dzieła Georges Seurat „Bathers at Asnières”. Są też sceny rodzajowe o prywatnym, intymnym charakterze – „Bez tytułu (Kacper i Anka)” ukazujący żonę i syna artysty.
Wilhelm Sasnal
Wilhelm Sasnal, uznawany przez wielu krytyków za czołowego malarza swojego pokolenia, twierdzi, że najważniejszy dla niego jest wybór tego, co namaluje na płótnie, a wybiera to, do czego ma stosunek emocjonalny. Jego wybory artystyczne wynikają z uważnego przyglądania się najbliższemu otoczeniu.
Malarz bardzo często tworzy na podstawie materiałów przedstawiających rzeczywistość już przetworzoną: fotografii, filmów, reprodukcji prasowych czy plików z Internetu. - Mój umysł nie jest w stanie wyprodukować fikcji. Zawsze staram się bazować na czymś, co istnieje - mówi artysta.
Po zakończeniu ekspozycji w Londynie, wystawa będzie pokazywana w Haus der Kunst w Monachium.
Czas: 14 października 2011 – 1 stycznia 2012
Miejsce: Whitechapel Gallery, Londyn
Czytaj też: Komiks „Dziewczyny podsłuchują cz. 4” – odc. o Sasnalu

-
Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowuje wystawę poświęconą polskiemu wzornictwu: “Z drugiej strony rzeczy. Polski dizajn po roku 1989”. Ekspozycja zostanie otwarta dla zwiedzających 6 kwietnia i będzie składać się z najbardziej intrygujących projektów powstałych po 1989 roku. Nie mogło na niej zabraknąć wyjątkowych głośników Proton, zaprojektowanych przez Roberta Majkuta dla marki Tonsil. więcej
-
Otwarcie Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym zgromadziło wielu miłośników designu. Na wystawie znalazła się zarówno klasyka, jak i najlepsze projekty z ostatnich lat. więcej
-
Pierwszy przyjazd Thomasa Vinson do Warszawy był jednocześnie jego pierwszym pobytem w Polsce. I tylko ten jeden raz wystarczył, by artysta zechciał się wpisać w lokalną historię. Architektura stolicy i pełni energii warszawianie stali się dla niego inspiracją do stworzenia serii rysunków, reliefów i instalacji. więcej
-
W Muzeum SGGW do końca stycznia 2015 roku trwa wystawa najlepszych prac magisterskich 2013/2014 wykonanych na kierunku Architektura Krajobrazu. Prace pochodzą z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu więcej

- DESIGN: Kultowe głośniki projektu Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Krakowie!
- DESIGN: 100 lat designu w Galerii Wzornictwa Polskiego
- LIFESTYLE: THOMAS VINSON „NIESYSTEMATYCZNIE”. Wystawa
- ARCHITEKTURA: Wystawa najlepszych prac magisterskich kierunku Architektura Krajobrazu na SGGW
- WNĘTRZA: Murale w wersji techno. Architektura wnętrz Technoparku