archirama.pl

Wilhelm Sasnal – gwiazdor polskiego malarstwa podbija Londyn

Jego obrazy osiągają zawrotną cenę 800 tys. zł, uznawany jest za największego polskiego malarza. Wilhelm Sasnal swoją twórczością udowadnia, że malarstwo jeszcze nie umarło. W londyńskiej galerii Whitechapel trwa pierwsza retrospektywna wystawa polskiego artysty w Wielkiej Brytanii

Wilhelm Sasnal, "Maus 5"

Wilhelm Sasnal, "Maus 5", 2001, olej na płótnie, 50 x 40 cm, dzięki uprzejmości Sadie Coles HQ, Londyn.

Fot: Whitechapel Gallery

Wilhelm Sasnal – choć jest synonimem sukcesu w świecie sztuki współczesnej – sam ma do siebie dystans. Powtarza, że „nie jest cool”. Od bywania na bankietach woli włóczenie się po stałych kolekcjach światowych muzeów. Sam podkreśla, że jest nie tylko malarzem, ale i filmowcem.

I właśnie obrazy, ale również filmy i fotografie prezentuje londyńska galeria Whitechapel. To pierwsza monograficzna wystawa prac Wilhelma Sasnala w Wielkiej Brytanii. Zgromadzono prawie 60 prac artysty z ostatnich 10 lat. Wiele z nich pochodzi z kolekcji prywatnych, duża część z kolekcji światowych muzeów. Dzieła malarza znajdują się bowiem w zbiorach m.in. nowojorskiego Museum of Modern Art, Guggenheim Museum, paryskiego Centrum Pompidou czy londyńskich Tate Modern i Saatchi Gallery.

Sasnal w Londynie

Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwszą tworzą najnowsze prace pochodzące z lat 2005-2011, odnoszące się do wydarzeń prezentowanych przez masmedia oraz dokumentujące podróże Sasnala. Część druga wystawy nawiązuje do początków artystycznych poszukiwań, przywołujące takie zagadnienia jak II wojna światowa, Holokaust.

Trzecia, ostatnia, sekcja poświęcona została okresowi 2001-2005, wybór prac odnosi się do zainteresowania filmem i fotografią. Sposób kadrowania, charakterystyczny dla tych mediów uwidacznia się w pracach malarskich. Na wystawie zostanie zaprezentowany także wybór najnowszych krótko i pełnometrażowych filmów artysty.

Holocaust i komiks

Na wystawie w Londynie zostaną zaprezentowane m.in. takie obrazy Sasnala jak Mouse 5, inspirowany komiksem Arta Spiegelmana opowiadającym o Holokauście. Niewielki obraz przedstawia świnię-Polaka, z okazji wystawy znalazł się na okładce znanego kulturalnego przewodnika po stolicy Wielkiej Brytanii „Time Out London”.

Na ekspozycji jest też przepiękny obraz nawiązujący do dzieła Georges Seurat „Bathers at Asnières”. Są też sceny rodzajowe o prywatnym, intymnym charakterze – „Bez tytułu (Kacper i Anka)” ukazujący żonę i syna artysty.

Wilhelm Sasnal

Wilhelm Sasnal, uznawany przez wielu krytyków za czołowego malarza swojego pokolenia, twierdzi, że najważniejszy dla niego jest wybór tego, co namaluje na płótnie, a wybiera to, do czego ma stosunek emocjonalny. Jego wybory artystyczne wynikają z uważnego przyglądania się najbliższemu otoczeniu.

Malarz bardzo często tworzy na podstawie materiałów przedstawiających rzeczywistość już przetworzoną: fotografii, filmów, reprodukcji prasowych czy plików z Internetu. - Mój umysł nie jest w stanie wyprodukować fikcji. Zawsze staram się bazować na czymś, co istnieje - mówi artysta.

Po zakończeniu ekspozycji w Londynie, wystawa będzie pokazywana w Haus der Kunst w Monachium.

 

Czas: 14 października 2011 – 1 stycznia 2012

Miejsce: Whitechapel Gallery, Londyn

www.whitechapelgallery.org

 

Czytaj też: Komiks „Dziewczyny podsłuchują cz. 4” – odc. o Sasnalu

Źródło: PAP
Autor: TM
Zdjęcia: Whitechapel Gallery
Data publikacji: 22.12.2011 12:00

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!