archirama.pl

Współczesna architektura Katowic, czyli Rajza po Kato

Rajza po Kato to spotkania z twórcami współczesnej architektury Katowic i Śląska, wystawa fotografii Nicolasa Grospierre’a, dyskusje i warsztaty. Początek już w sierpniu 2014

Modernizm, architektura współczesna i muzyka. Rajza po Kato 2014

Modernizm w Katowicach, architektura współczesna na Śląsku i muzyka, czyli Rajza po Kato 2014

Fot: Rajza po Kato - materiały prasowe

Modernizm i architektura dziś

Pierwszego sierpnia 2014 rozpoczyna się w Katowicach spotkanie ze współczesną architekturą, czyli Rajza po Kato. Na początek wystawa fotografii, czyli nowy cykl zdjęć znanego fotografa Nicolasa Grospierre’a - spotkanie z architekturą Katowic. Na zdjęciach – miasto w pigułce. Połączenie historii, niedawnych wspomnień o wielkim przemyśle, współczesności i tego, co zapowiada przyszłość. Historia Katowic opowiedziana została z perspektywy zmian w architekturze i urbanistyce Śląska. Od charakterystycznych osiedli robotniczych, czyli Giszowca i Nikiszowca, przez modernizm dwudziestolecia, po architekturę powojenną i współczesną. Wśród budynków są podręcznikowe przykłady architektury Śląska, między innymi Spodek czy Osiedle Gwiazdy, ale też nowe bryły, takie jak Dom Kultury i wielokrotnie nagradzana biblioteka CINiBA.
Architektoniczne zdjęcia będzie można oglądać na ogrodzeniu placu budowy Supersamu, przy ul. Piotra Skargi 6.

OFF Festival Katowice plus współczesna architektura

Rajza po Kato towarzyszyć będzie też OFF Festivalowi Katowice. Od pierwszego do trzeciego sierpnia, czyli w daniach festiwalu, w specjalnym pawilonie odtwarzane będą filmy o współczesnej architekturze, będą się odbywać dyskusje i warsztaty. Dla mniej aktywnych przygotowano leżaki i podręczną biblioteczkę architektoniczną.
 W 2014 roku częścią programu są także spacery szlakiem modernizmu i  architektury Katowic. Przewodnicy opowiadać będą o skomplikowanej i bogatej historii miasta i architekturze, która powstała dzięki Polakom, Niemcom i innym mieszkańcom Śląska.

Tegoroczna Rajza po Kato jest drugim takim wydarzeniem. Mecenasem projektu jest DH Supersam, zaś organizatorem Griffin Art Space, promujący współpracę przedsiębiorców i artystów.  
Na trzech sierpniowych dniach sprawa się nie kończy. Rajza po Kato będzie trwać do jesieni 2015 roku. Cykl spotkań z projektantami, wykładów i dyskusji podsumuje publikacja, czyli przewodnik po Katowicach.
Kolejne wydarzenia prezentować będziemy w Archiramie.

Autor: Krzysztof Zięba
Zdjęcia: Rajza po Kato - materiały prasowe
Data publikacji: 22.07.2014 15:58

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!