Lifestyle
LIFESTYLE

Wystawa fotografii słynnej modelki Veruschki i artysty Holgera Trülzscha w Warszawie

  • Komentarze

Praca autorstwa modelki Veruschki i artysty Holgera Trülzscha  z cyklu pt. Oxydation z1978 roku

Praca autorstwa modelki Veruschki i artysty Holgera Trülzscha  z cyklu pt. Oxydation z1978 roku

Do Warszawy przywędrowała wystawa fotografii i filmów pt. Behind the Appearances/Znikać, by istnieć autorstwa duetu Very Lehndorff, znanej jako modelka Veruschka i artysty Holgera Trülzscha. Wystawa sztuki współczesnej potrwa od 27 września do 30 listopada 2014

Wystawa modelki Verushki i Holgera Trülzscha – film, fotografia i performace jako jedna sztuka współczesna

Behind the Appearances / Znikać, by istnieć to pierwsza tak duża wystawa prac artystów Very Lehndorff, słynnej modelki Veruschki oraz Holgera Trülzscha – artysty malarza i rzeźbiarza oraz twórcy instalacji, a także członka eksperymentalnego zespołu muzycznego Popul Vuh.
Współpraca dwojga artystów rozpoczęła się na przełomie lat 60. i 70. Cyklem performance’ów z 1970 roku, który zatytułowany został Mimicry-Dress-Art. Kolejne cykle to Oxidations z 1978 i Prato/Sirius z 1985-88 roku.

Do tego projektu autorzy nie zapraszali publiczności, a jedynie nagrywali i fotografowali swoje spektakle. Charakterystyczne dla tej sztuki współczesnej były miejsca - opuszczone hale targów rybnych w Hamburgu, czy też składy starych ubrań i tkanin w Prato nieopodal Florencji. Specyficzna była także technika artystyczna, wypracowana przez duet Lehndorff/Trülzsch. Polegała ona na malowaniu ciała Veruschki tak, by jak najbardziej wtapiało się w otoczenie. Modelka użyła nawet kiedyś słów Moją jedyną intencją jest wtopienie się w tło. Powstałe „żywe obrazy” tworzyły podstawę do 20-godzinnych preformance’ów.

Już 27 września będziemy mieli okazję przyjrzeć się zdjęciom i filmom, które wówczas powstały. Wystawa odbędzie się w Spectra Art. Space, na ulicy Bobrowieckiej 6 w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie ilustrowany katalog z tekstami autorstwa Susan Sontag oraz Andy Rottenberg.

Więcej informacji na: starakfoundation.org/pl/spectra

Milena Glinojecka

przeczytaj rowniez
Data publikacji: 22.09.2014 13:28
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.