archirama.pl

Zabójcza moda. Kontrowersyjna moda z martwych zwierząt od Sruli Recht

When Gravity Fails to kontrowersyjna kolekcja mody męskiej na sezon jesień / zima 2012 od Sruli Recht. Ten islandzki dizajner użył w swojej makabrycznej kolekcji 21 nieżywych kosów i skóry z 28 jagniąt... które nie przeżyły porodu. Skojarzenie moda to śmierć jest już prawie oczywiste. Szok?

Zabójcza moda: No Gravity od Sruli Rechts
Fot: Marino Thorlacius

Ofiary mody czy ofiary dla mody?

Projekty wychodzące z pracowni Sruli Recht leżą gdzieś pomiędzy współczesnym dizajnem i modą. W tym roku islandzki dizajner zaprezentował kontrowersyjną kolekcję mody męskiejWhen Gravity Fails (Kiedy grawitacja zawodzi). Zawiera pełne spektrum ubioru męskiego: od płaszczy przez kurtki, swetry, spodnie i legginsy po buty, torebki, rękawiczki, szaliki i srebrną biżuterię. W sumie kilkadziesiąt stylów i wariacji materiałowych. Co je łączy? Surowy klimat Islandii i… wszechobecna śmierć, którą musiały zapłacić ofiary mody.

Tym razem nie mamy na myśli fashion victim i ostatnich pieniędzy, które wydajemy na wyprzedażach, ale prawdziwą krew dzikich zwierząt. Brzmi melodramatycznie? Zajrzyjcie do naszej galerii - przedstawiamy projekty najciekawszych ubrań z kolekcji mody śmierci When Gravity Fails.

Przybrać piórka… martwych kosów

Skóry i futra w modzie – to żadna nowość. Sruli Recht poszedł o krok dalej. W makabrycznej kolekcji zastosował skrzydła ptaków, kawałki ryb, a nawet skóry z jagniąt, które nie przeżyły porodu. Te ostatnie cechuje podobno nadzwyczajna miękkość i delikatność. Uszyto z nich płaszcz Born Out of This.

Do stworzenia kreacji Icarus, Post-Crash (Ikar Powypadkowy) użyto 21 martwych kosów. Skrzydła z piórami przyszyto do podstawy ze skóry renifera. Całość sprawia wrażenie kolekcji wypchanych ptaków z jakiegoś muzeum osobliwości. Przypomina też szybę samolotu po zetknięciu się z chmarą ptaszysk. Jednym słowem – makabra, którą można włożyć na siebie.

Jednak kolekcja Sruli Recht to także bardziej tradycyjne materiały. Dizajner współpracował z Atlantic Leather – garbiarnią, w której rodzimi Islandczycy wyprawiają skóry. Materiały, które także występują w When Gravity Fails to także skóry koni, reniferów, owiec. Drugim materiałem dominującym w kolekcji jest wełna – również od islandzkiego producenta dzianin. Tylko jersey był importowany, bo nie można go było dostać w Islandii. Ostatecznie aż 98% materiałów pochodziło z Islandii – co jest nietypowe dla wyspiarskiej mody.

Chłodny miejski look od Sruli Recht

Kolekcja Sruli Recht to miejski look człowieka z północy. Prostota, minimalizm, naturalne materiały. Dizajner ucieka do terapii szokowej. Moda to za mało, w kolekcji When Gravity Fails szuka skojarzeń mody ze śmiercią. Projektant wykorzystał rodzime, naturalne materiały, ale przyczynił się do destrukcji rodzimego krajobrazu, za co zresztą był krytykowany.

Ale jak dla nas propozycje Sruli Recht mają pewną siłę – są odbiciem surowego krajobrazu Islandii, w której tworzy artysta. Paradoksalnie Sruli Recht odwołuje się też do siły natury, która robi wrażenie. When Gravity Fails z tytułu i przewijające się w projektach ptasie skrzydła to bezpośrednie nawiązanie w tym kontekście - ofiara oddaje siłę swojemu katu? I w końcu dlaczego porusza nas to bardziej niż skórzana ramoneska i nowa para butów bynajmniej nie z papieru z recyclingu?

Źródło: Dezeen Magazine
Autor: Redakcja
Zdjęcia: Marino Thorlacius
Data publikacji: 12.08.2011 00:06

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!