archirama.pl

Zaha Hadid, Norman Foster, Bauhaus – i rowery. GALERIA

Wakacje 2014 już za chwilę, Polacy zastanawiają się, jaki rower wybrać, powstają kolejne ścieżki rowerowe... Jaki związek z rowerami mają Zaha Hadid czy Norman Foster? Architekci projektują nie tylko bryły budynków, ale też rowery, często bardzo nietypowe

Baubike, czyli jak architekt projektuje rower
Fot: Michael Ubbesen Jakobsen

Jaki rower wybrać? Może taki, który nigdy nie złapie gumy?

Przebita dętka nigdy nie będzie problemem, jeśli jedzie się na rowerze zaprojektowanym przez architekta z USA, Roda Arana. Jego rower po prostu nie ma dętek, zresztą opon także nie. Koło (gwiazdka? kwiatek?) ukształtowane zostało ze stalowej taśmy. Nowy typ koła podobno świetnie radzi sobie w trudnym terenie, ale na asfalcie może być trochę kłopotliwe...

Bauhaus, czyli modernizm kształtuje świadomość

Michael Ubbesen Jakobsen projektując swój baubike nie myślał raczej o poprawieniu właściwości jezdnych roweru, ale kanciasta rama na pewno przyciąga wzrok. Jak Wam się podoba taka zabawa bryłą?
 Julien De Smedt projektując swój rower miejski też zrezygnował z typowych rur i profili, ale jego maszyna wydaje się dość praktycznym rowerem transportowym, typową maszyna dla mieszkańca miasta.

Zaha Hadid i jej rower

Choć Zaha Hadid projektuje buty, jachty i bryły wieżowców, rower nie jest jej dziełem. Projektantka roweru, Marina Gatelli, zadedykowała swój projekt gwieździe architektury. Wykonana z kewlaru i kompozytów maszyna ma być lekka, wytrzymała i szybka. I oczywiście przyciągać wzrok, jak bryły zaprojektowane przez Zahę.

Rower poziomy – bryła roweru może być lepsza

Wybierając jednoślad, niewiele osób decyduje się na rower poziomy, choć takie pojazdy mogą być wygodniejsze, szybsze i lepiej dostosowane do długich tras, niż klasyczne rozwiązania. Fińska projektantka Timo Sairi uważa, że problem leży w odstraszającym wyglądzie budowanych przez amatorów „poziomek”. Jej rower ma prostą, minimalistyczną bryłę, zgrabne linie. Jest lekki, a zamiast łańcucha ma wał Cardana, więc nie brudzi ubrań i jest praktycznie bezobsługowy.

Norman Foster buduje rowerowe autostrady

Oczywiście, projektowanie rowerów to tylko poboczne zajęcie. Architekci coraz częściej uwzględniają transport rowerowy w swoich wizjach rozwoju miasta. Szczególnie śmiałe, a przy tym mające szansę na realizację kreśli gwiazda współczesnej architektury brytyjskiej, sir Norman Foster. Stararchitekt, mimo wieku, który nawet w odniesieniu do brytyjskiego gentlemana trzeba uznać za dojrzały, podkreśla swoje zamiłowanie do rowerowego sportu. Przedstawia zaprojektowane przez biuro Foster & Partners trasy rowerowe jako remedium na problemy transportowe zatłoczonego Londynu. O projekcie sir Fostera pisaliśmy tu >>

Zdjęcia: Michael Ubbesen Jakobsen
Data publikacji: 5.05.2014 13:14

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!