Lifestyle
LIFESTYLE

Zielona architektura Warszawy i rower

  • Komentarze

Współczesna architektura Warszawy, miejskie parki i pomniki. Wszystko widziane z perspektywy rowerzysty

Wycieczka rowerowa po zielonej Warszawie, czerwiec 2016

Fot: Michał Nitychoruk

Rowerem przez parki i ogrody Warszawy. Pod takim hasłem organizowane są wycieczki towarzyszące Festiwalowi Ogrodów

Architektura Warszawy

Mimo wieżowców w centrum i gęsto zabudowanych osiedli mieszkaniowych Warszawa to zielone miasto. Jako jedyna europejska stolica sąsiaduje z puszczą – parkiem narodowym sięgającym aż do przedmieść. Lasy, parki, ogródki działkowe przeplatają się z miejską zabudową, a nadwiślański korytarz przechodzi prawie przez centrum stolicy. Inna rzecz, że wiele najpiękniejszych zakątków jest ukrytych gdzieś na uboczu. Trzeba szczęśliwego przypadku albo wskazówek, żeby na nie trafić. Jest jeszcze droga na skróty, czyli zwiedzanie miasta z dobrym przewodnikiem. Michał Nitychoruk, dziennikarz i varsavianista potrafi pogodzić upodobanie do kamiennych elewacji, współczesnej architektury i miejskiej zieleni (www.przewodnikwarszawa.pl).

Co zobaczyć w Warszawie?

W ramach Festiwalu Ogrodów 2016 przewodnik prowadzi wycieczki rowerowe szlakiem parków, ogrodów i ogródków. Opowiada o historii odwiedzanych po drodze miejsc, ale też o dotyczących ich zagrożeniach. W końcu niezabudowana działka w śródmieściu to majątek. Nic więc dziwnego, że wiele terenów zielonych może zniknąć. Od lat powraca np. sprawa osiedla fińskich domków na Jazdowie, drewnianych chatek wśród zieleni sąsiadujących z ambasadami i rządowymi gmachami, a małe zieleńce znikają cicho przy okazji nowych inwestycji.

Wycieczki rowerowe po zielonej Warszawie organizowane są w każdą drugą sobotę miesiąca. Trwają ok. 2 godzin, od 10:00 do południa. Trzeba na nie przyjść z rowerem własnym, albo miejską maszyną z wypożyczalni Veturillo. Najbliższa trasa (9 czerwca 2016) prowadzi przez śródmieście. Zbiórka zaplanowana jest przy gmachu Ambasady Niemiec, ul. Jazdów 12. Miesiąc później przyjdzie kolej na Warszawę prawobrzeżną. Wycieczka „Zielona Praga“ nie może pominąć ścieżki rowerowej nad Wisłą, ale w palnie są też parki oraz ogrody Saskiej Kępy. Zbiórka 13 sierpnia przed Teatrem Powszechnym przy ul. Jana Zamoyskiego 20.

Wstęp wolny, ale organizatorzy proszą o rejestrację pod adresem zielonemiasto@cmcberlin.de.


przeczytaj rowniez
Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Michał Nitychoruk
Data publikacji: 4.07.2016 13:14
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.