archirama.pl

Zielona architektura Warszawy i rower

Rowerem przez parki i ogrody Warszawy. Pod takim hasłem organizowane są wycieczki towarzyszące Festiwalowi Ogrodów

Współczesna architektura Warszawy, miejskie parki i pomniki. Wszystko widziane z perspektywy rowerzysty

Wycieczka rowerowa po zielonej Warszawie, czerwiec 2016

Fot: Michał Nitychoruk

Architektura Warszawy

Mimo wieżowców w centrum i gęsto zabudowanych osiedli mieszkaniowych Warszawa to zielone miasto. Jako jedyna europejska stolica sąsiaduje z puszczą – parkiem narodowym sięgającym aż do przedmieść. Lasy, parki, ogródki działkowe przeplatają się z miejską zabudową, a nadwiślański korytarz przechodzi prawie przez centrum stolicy. Inna rzecz, że wiele najpiękniejszych zakątków jest ukrytych gdzieś na uboczu. Trzeba szczęśliwego przypadku albo wskazówek, żeby na nie trafić. Jest jeszcze droga na skróty, czyli zwiedzanie miasta z dobrym przewodnikiem. Michał Nitychoruk, dziennikarz i varsavianista potrafi pogodzić upodobanie do kamiennych elewacji, współczesnej architektury i miejskiej zieleni (www.przewodnikwarszawa.pl).

Co zobaczyć w Warszawie?

W ramach Festiwalu Ogrodów 2016 przewodnik prowadzi wycieczki rowerowe szlakiem parków, ogrodów i ogródków. Opowiada o historii odwiedzanych po drodze miejsc, ale też o dotyczących ich zagrożeniach. W końcu niezabudowana działka w śródmieściu to majątek. Nic więc dziwnego, że wiele terenów zielonych może zniknąć. Od lat powraca np. sprawa osiedla fińskich domków na Jazdowie, drewnianych chatek wśród zieleni sąsiadujących z ambasadami i rządowymi gmachami, a małe zieleńce znikają cicho przy okazji nowych inwestycji.

Wycieczki rowerowe po zielonej Warszawie organizowane są w każdą drugą sobotę miesiąca. Trwają ok. 2 godzin, od 10:00 do południa. Trzeba na nie przyjść z rowerem własnym, albo miejską maszyną z wypożyczalni Veturillo. Najbliższa trasa (9 czerwca 2016) prowadzi przez śródmieście. Zbiórka zaplanowana jest przy gmachu Ambasady Niemiec, ul. Jazdów 12. Miesiąc później przyjdzie kolej na Warszawę prawobrzeżną. Wycieczka „Zielona Praga“ nie może pominąć ścieżki rowerowej nad Wisłą, ale w palnie są też parki oraz ogrody Saskiej Kępy. Zbiórka 13 sierpnia przed Teatrem Powszechnym przy ul. Jana Zamoyskiego 20.

Wstęp wolny, ale organizatorzy proszą o rejestrację pod adresem zielonemiasto@cmcberlin.de.


Autor: K. Zięba
Zdjęcia: Michał Nitychoruk
Data publikacji: 4.07.2016 13:14

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!