archirama.pl

Zrównoważony rozwój w modzie

Wprowadzenie zamkniętego cyklu w produkcji ubrań to temat konkursu Global Change Award. Pięciu zwycięzców podzieli się nagrodą w wysokości 1 miliona euro

Czas na zmianę. Konkurs ze zrównoważonym rozwojem

Konkurs ogłoszony przez fundacje założycieli H&M; proponowany program wydłużenia cyklu życia produktu obejmuje ponowne wykorzystanie, czyli sprzedaż odziezy używanej, recykling czyli przetwarzanie zużytych ubrań na inne produkty, np. czyściwo, a wreszcie odzyskiwanie meteriału

Fot: www.globalchangeaward.com

Recykling i moda

Mieszkańców Polski nie trzeba przekonywać do włączenia się w system recyklingu odzieży. Miasta pełne są sklepów z używanymi ubraniami, podobne sklepy działają też w sieci, w serwisach aukcyjnych można kupić każdy rodzaj ubrania, od kostiumu słowiańskiego woja po garnitury szyte przez włoskich krawców. W wielu miastach organizowane są też akcje wymiany ubrań, a poza tym jest cały rodzinno-towarzyski obieg dziecięcych ubranek.

Minimalizm czy rabat?

W wielu zachodnich krajach również działają sklepy z używanymi przedmiotami, często prowadzone przez organizacje charytatywne. Wzrost zainteresowania problemami zrównoważonego rozwoju sprawił, że więcej niż dawniej mówi się o recyklingu odzieży. Każdego roku sklepy wypełniają się nowymi kolekcjami, szafy puchną, a wyprzedaże przyciągają tłumy. Z troski o środowisko można oczywiście zrezygnować z zakupów, decydować się na nieliczne rzeczy dobrej jakości i naprawiać stare. To droga minimalisty.

Większą popularnością cieszą się inne akcje, łatwiejsze do przyjęcia dla przeciętnego konsumenta. To np. system rabatów przyznawanych w zamian za oddanie starych ubrań.

Konkurs w stylu skandynawskim

Firma H&M od dawana promuje utylizację ubrań. Założona przez właścicieli skandynawskiego koncernu fundacja ogłosiła właśnie konkurs na najbardziej innowacyjne technologie recyklingu odzieży. Nagroda jest niebagatelna, zwycięzcy podzielą się milionem euro. Nagrody trafią do pięciu zwycięzców. Każdy z nich otrzyma przynajmniej sto tysięcy euro, o podziale pozostałej kwoty zadecydują internauci. Nagrodzone projekty mają szansę na realizację, ich autorzy oprócz nagrody pieniężnej otrzymają też wsparcie teoretyczne.
Zgłoszenia do projektu są przyjmowane do 31 października 2015 roku, na stronie www.globalchangeaward.com/articles.

Autor: KZ
Zdjęcia: www.globalchangeaward.com
Data publikacji: 26.08.2015 13:22

Z działem Lifestyle poznasz tajniki współczesnego stylu życia. Jeśli nieobca Ci moda, sztuka czy projektowanie, nasz dział okaże się miejscem idealnym dla Ciebie. Znajdziesz tu wiele inspiracji, które pozwolą zmienić nie tylko wnętrze domu czy mieszkania, ale także uczynić Cię bardziej wrażliwym na otaczające Cię zjawiska. Dział Lifestyle zaskoczy Cię nowinkami ze świata mody, dzięki czemu Twoja garderoba będzie wypełniona jedynie stylowymi ubraniami tudzież dodatkami. Jeśli interesują Cię futurystyczne projekty pełne oryginalności oraz zaskakujące niekonwencjonalną formą, ten dział dostarczy Ci ich w wystarczającej ilości. W dziale Lifestyle wielkie modowe powroty! Dowiesz się, które dodatki możesz śmiało pożyczyć od babci lub wyciągnąć z pamiątkowego kuferka mamy. Nie czekaj, styl życia zależy tylko od Ciebie!