Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA

Co zobaczyć w Toskanii? Niezwykły opuszczony pałac Sammezzano

  • Komentarze

Architektura wnętrz w stylu psychodeli? To neomauretański pałac w Toskanii

Architektura wnętrz pałacu Sammezzano w Toskanii

Fot: zdjęcie - Wikimedia Commons

Przewodniki po Toskanii rzadko o nim wspominają, tymczasem Sammezzano to wyjątkowy, a przy tym tajemniczy, opuszczony pałac

Co zobaczyć w Toskanii?

Niezwykły pałac znajduje się zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Florencji, w odległości, którą można pokonać na rowerze. Dla turystów zwiedzających Toskanię samochodem to zaledwie drobna wycieczka. Zwiedzanie można zresztą połączyć z zakupami, neomauretański zamek zbudowany został na obrzeżach miejscowości Leccio (podflorencka gmina Reggello), niedaleko outletu z wyrobami marki Gucci... Ale bez obaw, zamek nie stoi tuż za parkingiem centrum handlowego. Żeby do niego dotrzeć, trzeba przygotować się na dwukilometrowy spacer. Budowlę otacza imponujący, największy w Toskanii park. Na powierzchni 450 hektarów rosną imponujące sekwoje, stare kasztanowce i okazy egzotycznych drzew. To rzadkość w pokrytej polami i winnicami Italii – posiadłość była wieki temu łowieckim terenem Medyceuszy.

Historia pałacu

Bryła powstała na początku XVII wieku jako rezydencja hiszpańskiego możnowładcy. W obecnej postaci narodził się jednak znacznie później, w połowie XIX stulecia. To dzieło Ferdinando Panciatichi Ximenes d'Aragona, zamożnego architekta-amatora, zafascynowanego Orientem bibliofila, polityka, botanika, a przede wszystkim ekscentryka. Podróży na Bliski Wschód nigdy nie odbył, niechętnie zresztą opuszczał rodzinne strony, ale zgromadził pokaźny zbiór książek podróżniczych. Literackie inspiracje doprowadziły do powstania największego na świecie pałacu w stylu neomauretańskim.

Architektura wnętrz

Sam koncept jest czysto barokowy, z typową dla epoki fascynacją symboliką liczb. Rezydencja ma 365 komnat, po jednej na każdy dzień roku. Barokowo –wschodni jest też rozmach dekoracji, z niezliczonymi mozaikami, szaloną plątaniną ornamentów, wielobarwnymi płytkami zapełniającymi ściany i posadzki.  Są meble z kutego metalu, złocone inskrypcje o dość pompatycznym brzmieniu (w stylu „Wyśmiewają mnie, ale i tak jestem wielki!”, kamienne lwy, stalaktytowe sklepienia itd. Do tego kolory, które bardziej niż z toskańskimi pałacami kojarzą się z psychodelą. Pokój Pawi zaprojektowany został chyba z kalejdoskopem w ręce, ale i inne pomieszczenia trudno nazwać skromnymi. Takie okładki płyt z lat 60. w wersji 3D. Kicz? Na pewno. Ale kicz z XIX wieku nabiera patyny i atrakcyjności.    

Luksusowy hotel

Po II wojnie światowej pałac Sammezzano przestał być prywatną rezydencją, zmieniając się w luksusowy hotel. Klienci, którym nie odpowiadał styl toskański, mogli w Sammezzano poczuć się jak szejkowie. Koszt utrzymania obiektu okazał się jednak najwyraźniej zbyt duży i w 1990 roku hotel zamknięto.

Dziś  budynek można zwiedzać kilka razy w roku, najczęściej za dobrowolny datek. Jeśli trafi się okazja do wejścia – warto. Jeśli wnętrze pozostanie zamknięte, warto też pospacerować po malowniczym parku, z pawilonami ogrodowymi w neomauretańskim stylu.


do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.