Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA

Mały, biały dom wśród pól trzciny i jego tajemnice

  • Komentarze

Współczesna architektura amerykanska, małe domy na prowincji. Nietypowa wioska

Miracle Village z lotu ptaka

Fot: Google Maps

Sceneria jak z pierwszych minut klasycznego amerykańskiego horroru: miniaturowe miasteczko z białym kościółkiem, każdy z identycznych małych domów otoczony trawnikiem. I jak w przewidywalnym filmie, po chwili okazuje się, że miasto skrywa mroczną przeszłość...

Co drugi spośród mieszkańców Miracle Village ma za sobą mroczną przeszłość. To osoby skazane za przestępstwa seksualne. Amerykańskie prawo jest surowe, a poszczególne stany i miasta wprowadzają własne przepisy. Na Florydzie osoba skazana za przestępstwo seksualne nie może się zbliżać do miejsc, w których spędzają czas dzieci, takich jak plac zabaw czy szkoła. Ale władze niektórych miejscowości są bardziej rygorystyczne i na liście zakazanych miejsc znalazły się w nich przystanki autobusowe czy biblioteki. Każde z takich miejsc to dla byłych przestępców centrum „zakazanej strefy” o średnicy nawet 1,5 kilometra. Trudno znaleźć mieszkanie czy przemieszczać się po mieście, by nie znaleźć się w jednym z tych obszarów.

Typowa współczesna architektura, nietypowi mieszkańcy

Miracle Village ma być miejscem, w którym byli przestępcy mogliby ułożyć sobie życie. Ukryta wśród rozległych pól trzciny cukrowej, schowana przed oczami ciekawskich, nie ma szkół ani przedszkoli. Właściwie przypomina trochę obóz pracy. Powstała zresztą jako rodzaj osiedla dla robotników zbierających trzcinę w okolicy. W 2009 roku amerykański pastor Dick Witherow – skądinąd również obciążony wyrokiem –  postanowił zmienić osadę w schronienie dla skazańców, ludzi, którzy opuścili więzienie po odbytym wyroku i nie mieli dokąd wracać.
Oczywiście dotychczasowi mieszkańcy okolicy nie byli tym zachwyceni, niektórzy z nich przeprowadzili się z dala od Miracle Village. Inni uspokoili się, obserwując funkcjonowanie wioski. Nie mogą się w niej osiedlić osoby, które zażywały narkotyki czy są uzależnione od leków albo agresywne, osada nie przyjmuje też osób skazanych za pedofilie. Byli przestępcy noszą bransoletki wskazujące miejsce ich pobytu. Do wioski nie można się po prostu wprowadzić, każdy wniosek jest oddzielnie rozpatrywany. Wszyscy mieszkają w podobnych, małych domach, niektórzy pracują w okolicy.
Miracle Village to odpowiedź na wymagania miejscowego prawa. Czy skoszarowanie byłych przestępców w jednym miejscu tworzy getto, czy pozwala na prowadzenie w miarę normalnego życia? Z pewnością osada nie jest standardowa i jej problemy są szczególne, ale problem oddzielania „złych” od „dobrych” jest przecież powszechny.

przeczytaj rowniez
Autor: KZ
Zdjęcia: Google Maps
Data publikacji: 10.02.2015 12:29
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.