archirama.pl

Mały, biały dom wśród pól trzciny i jego tajemnice

Sceneria jak z pierwszych minut klasycznego amerykańskiego horroru: miniaturowe miasteczko z białym kościółkiem, każdy z identycznych małych domów otoczony trawnikiem. I jak w przewidywalnym filmie, po chwili okazuje się, że miasto skrywa mroczną przeszłość...

Współczesna architektura amerykanska, małe domy na prowincji. Nietypowa wioska

Miracle Village z lotu ptaka

Fot: Google Maps

Co drugi spośród mieszkańców Miracle Village ma za sobą mroczną przeszłość. To osoby skazane za przestępstwa seksualne. Amerykańskie prawo jest surowe, a poszczególne stany i miasta wprowadzają własne przepisy. Na Florydzie osoba skazana za przestępstwo seksualne nie może się zbliżać do miejsc, w których spędzają czas dzieci, takich jak plac zabaw czy szkoła. Ale władze niektórych miejscowości są bardziej rygorystyczne i na liście zakazanych miejsc znalazły się w nich przystanki autobusowe czy biblioteki. Każde z takich miejsc to dla byłych przestępców centrum „zakazanej strefy” o średnicy nawet 1,5 kilometra. Trudno znaleźć mieszkanie czy przemieszczać się po mieście, by nie znaleźć się w jednym z tych obszarów.

Typowa współczesna architektura, nietypowi mieszkańcy

Miracle Village ma być miejscem, w którym byli przestępcy mogliby ułożyć sobie życie. Ukryta wśród rozległych pól trzciny cukrowej, schowana przed oczami ciekawskich, nie ma szkół ani przedszkoli. Właściwie przypomina trochę obóz pracy. Powstała zresztą jako rodzaj osiedla dla robotników zbierających trzcinę w okolicy. W 2009 roku amerykański pastor Dick Witherow – skądinąd również obciążony wyrokiem –  postanowił zmienić osadę w schronienie dla skazańców, ludzi, którzy opuścili więzienie po odbytym wyroku i nie mieli dokąd wracać.
Oczywiście dotychczasowi mieszkańcy okolicy nie byli tym zachwyceni, niektórzy z nich przeprowadzili się z dala od Miracle Village. Inni uspokoili się, obserwując funkcjonowanie wioski. Nie mogą się w niej osiedlić osoby, które zażywały narkotyki czy są uzależnione od leków albo agresywne, osada nie przyjmuje też osób skazanych za pedofilie. Byli przestępcy noszą bransoletki wskazujące miejsce ich pobytu. Do wioski nie można się po prostu wprowadzić, każdy wniosek jest oddzielnie rozpatrywany. Wszyscy mieszkają w podobnych, małych domach, niektórzy pracują w okolicy.
Miracle Village to odpowiedź na wymagania miejscowego prawa. Czy skoszarowanie byłych przestępców w jednym miejscu tworzy getto, czy pozwala na prowadzenie w miarę normalnego życia? Z pewnością osada nie jest standardowa i jej problemy są szczególne, ale problem oddzielania „złych” od „dobrych” jest przecież powszechny.

Autor: KZ
Zdjęcia: Google Maps
Data publikacji: 10.02.2015 12:29

Najlepszy portal o architekturze - Archirama.pl. Opuszczone miejsca dział na Archirama.pl. Wynajdujemy ciekawe opuszczone miejsca w Polsce i na świecie. To cię zdziwi. Galerie zdjęć z opuszczonych miejsc, opuszczonych fabryk, opuszcznych domów i innych opuszczonych budynków. Taka architektura też jest w Polsce. Mnóstwo opuszczonych miejsc jest w twoim mieście. Archirama.pl odkrywa najciekawsze opuszczone miejsca. Zwiedzanie opuszczonych miejsc jest modne. Zaplanuj z Archirama.pl podróże architektoniczne po opuszczonych miejscach. Ciekawe galerie zdjęć, które cię zainspirują do odkrywania opuszczonych miejsc. Czy taka architektura straszy?