Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA

Naprawdę nietypowa bryła domu modlitwy

  • Komentarze

Gołąb pocztowy, fot. P. Edwin, Wikimedia Commons
Fot: Patrick Edwin, Wikimedia Commons

Wśród opuszczonych budowli na świecie do najdziwniejszych należy zatopiona w zieleni bryła w kształcie wielkiego gołębia. Budowla nie jest zapomnianą dekoracją filmową – według projektanta i budowniczego, powstała w wyniku cudownej wizji


Rumah Doa Bukit Merpati, szerszej znany jako kościół –kura znajduje się w pobliżu Borobudur w Indonezji. Bryła rzeczywiście przypomina gigantycznego kurczaka wyrzeźbionego przez ludowego artystę. Skojarzenie z drobiem hodowlanym, choć nieuniknione, jest mylne. Ptak jest w rzeczywistości gołębiem, symbolem pokoju i zwierzęciem ważnym w chrześcijańskiej ikonografii. Spiczaste wyrostki na głowie to nie koguci grzebień, a korona.

Inicjatorem budowy kościoła i projektantem obiektu był Daniel Alamsjah, lokalny mistyk, który w 1988 roku wędrując po lesistych wzgórzach doznał wizji wielkiej świątyni, czy raczej domu modlitwy, w kształcie gołębia. Budynek miał być znakiem pojednania różnych gałęzi chrześcijaństwa. Alamsjah przekonał właścicieli terenu do odsprzedaży działki za symboliczną kwotę. Budowa zaczęła się w 1994 roku i toczyła przez kolejne lata. Nigdy jednak nie została zakończona, a wreszcie prace porzucono.
Wilgotny indonezyjski klimat sprawił, że stosunkowo nowy budynek sprawia wrażenie reliktu – porośnięty mchem i coraz bujniejszą zielenią, już wkrótce może przestać istnieć.

do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
  • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
  • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
  • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
  • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
  • więcej
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.