archirama.pl

Naprawdę nietypowa bryła domu modlitwy

Wśród opuszczonych budowli na świecie do najdziwniejszych należy zatopiona w zieleni bryła w kształcie wielkiego gołębia. Budowla nie jest zapomnianą dekoracją filmową – według projektanta i budowniczego, powstała w wyniku cudownej wizji

Gołąb pocztowy, fot. P. Edwin, Wikimedia Commons
Fot: Patrick Edwin, Wikimedia Commons


Rumah Doa Bukit Merpati, szerszej znany jako kościół –kura znajduje się w pobliżu Borobudur w Indonezji. Bryła rzeczywiście przypomina gigantycznego kurczaka wyrzeźbionego przez ludowego artystę. Skojarzenie z drobiem hodowlanym, choć nieuniknione, jest mylne. Ptak jest w rzeczywistości gołębiem, symbolem pokoju i zwierzęciem ważnym w chrześcijańskiej ikonografii. Spiczaste wyrostki na głowie to nie koguci grzebień, a korona.

Inicjatorem budowy kościoła i projektantem obiektu był Daniel Alamsjah, lokalny mistyk, który w 1988 roku wędrując po lesistych wzgórzach doznał wizji wielkiej świątyni, czy raczej domu modlitwy, w kształcie gołębia. Budynek miał być znakiem pojednania różnych gałęzi chrześcijaństwa. Alamsjah przekonał właścicieli terenu do odsprzedaży działki za symboliczną kwotę. Budowa zaczęła się w 1994 roku i toczyła przez kolejne lata. Nigdy jednak nie została zakończona, a wreszcie prace porzucono.
Wilgotny indonezyjski klimat sprawił, że stosunkowo nowy budynek sprawia wrażenie reliktu – porośnięty mchem i coraz bujniejszą zielenią, już wkrótce może przestać istnieć.

Autor: KZ
Zdjęcia: Patrick Edwin, Wikimedia Commons
Data publikacji: 13.08.2015 16:55

Najlepszy portal o architekturze - Archirama.pl. Opuszczone miejsca dział na Archirama.pl. Wynajdujemy ciekawe opuszczone miejsca w Polsce i na świecie. To cię zdziwi. Galerie zdjęć z opuszczonych miejsc, opuszczonych fabryk, opuszcznych domów i innych opuszczonych budynków. Taka architektura też jest w Polsce. Mnóstwo opuszczonych miejsc jest w twoim mieście. Archirama.pl odkrywa najciekawsze opuszczone miejsca. Zwiedzanie opuszczonych miejsc jest modne. Zaplanuj z Archirama.pl podróże architektoniczne po opuszczonych miejscach. Ciekawe galerie zdjęć, które cię zainspirują do odkrywania opuszczonych miejsc. Czy taka architektura straszy?