- OPUSZCZONE MIEJSCA: Zapomniane ikony modernizmu – seminarium ...
- OPUSZCZONE MIEJSCA: Najpiękniejsze stacje metra na świecie ...
- ARCHITEKTURA: Tajne miasta Rosji. Niedostępne jak ...
- OPUSZCZONE MIEJSCA: Opuszczone miejsca w Polsce. Pstrąże ...
- OPUSZCZONE MIEJSCA: Opuszczone miasto? Świętoszów wraca do ...
Czarnobyl - wyprawa na tereny opuszczone
Jak wygląda obecnie najpopulrniejsze na świecie opuszczone miejsce Czarnobyl i Prypeć mieli okazję przekonać się na własnej skórze uczestnicy obozu naukowego zorganizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Heterotopia, Katedrę Urbanistyki i Planowania Przestrzennego WA Politechniki Śląskiej oraz Czarnobylskie Centrum Bezpieczeństwa Jądrowego, Odpadów Promieniotwórczych i Radioekologii. Obóz do Czarnobyla „Ocalić od zapomnienia” miał być impulsem do poznania historii i problematyki Strefy Wykluczenia, a także kulturowego dziedzictwa Polesia, które od momentu katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest opuszczonym miejscem i ulega postępującej destrukcji. Obóz naukowy do Czarnobyla miał na celu przybliżyć cywilizacyjny dorobek i tradycję wysiedlonych ziem, a także odpowiedzieć na pytanie jaka przyszłość czeka to obecnie opuszczone miejsce.
Czernobyl. Pierwszego dnia zadaniem uczestników obozu było przeprowadzenie analizy historycznych miejsc i obiektów w opuszczonym miejscu Czarnobyl. Wśród nich znajdowały się m.in. cerkiew św. Eliasza, Kompleks Pamięci „Gwiazda Piołun”, dawna synagoga, ohel cadyka Menachema Nochuma Twerskiego (założyciela dynastii czarnobylskiej) i cadyka Aharona (pomnik strażaków biorących udział w likwidacji skutków awarii w 1986 roku).
Przeczytaj też o nowym sarkofagu elektrowni jądrowej w Czarnobylu>>
Strefa zamknięta w Czarnobylu
Czarnobyl. Drugi dzień wycieczki studenci rozpoczęli od wizyty na ukraińskim i żydowskim cmentarzu w Czarnobylu. Studenci przez cały czas pobytu w opuszczonym miejscu mieli do dyspozycji dwa dozymetry , dzięki którym mogli przeprowadzać dokładne badanie promieniowania, jakie występuje w Strefie ale i jeszcze na Polskiej granicy. Co ważne pomiary wykazały, że promieniowanie nie zagraża ludziom. Studenci podczas obozu analizowali przede wszystkim układ urbanistyczny i strukturę funkcjonalną Czarnobyla.
Czarnobyl - rozmowa z wysiedlonym mieszkańcem
Czarnobyl. Ostatnim punktem w opuszczonym miejscu Czarnobyl było spotkanie z mieszkańcem, który powrócił do swojego domu po przesiedleniu. Opowiedział studentom swoją historię, pokazał kolekcję przedmiotów z prywatnego muzeum i odpowiedział na nurtujące ich pytania.
Czarnobyl - opuszczone miejsca w mieście Prypeć
Czarnobyl. Uczestnicy wyprawy skierowali swoje kroki także do opuszczonego miasta Prypeć, zwanego miastem widmo. Miasto zostało założone dla pracowników elektrowni jądrowej Czarnobylskaja i w całości ewakuowane po katastrofie w 1986 roku. Dziś Prypeć to miejsce częściej odwiedzane przez turystów niż Czarnobyl. Najpopularniejszymi obiektami w tym opuszczonym miejscu, które zwiedzili studenci były Plac Centralny, Hotel „Polesie”, Dom kultury „Energetyk”, Wesołe Miasteczko, kompleks szpitala miejskiego. Trzeciego dnia młodzi badacze nadal kontynuowali wizytę w Prypeci. Analizowali stan techniczny zabudowy stadionu miejskiego, przedszkola „Czeburaszka”, kompleksu szklarni miejskich i laboratorium, zakładu przemysłowego „Jupiter”, basenu miejskiego, szkoły podstawowej oraz posterunku milicji i budynku straży pożarnej.
Pobliskie wsie niedaleko Czarnobyla
Czwartego dnia uczestnicy wybrali się do wsi Novoshepelychi i Leliv. Są to opuszczone miejsca nie odwiedzane przez turystów. W wiosce Leliv spotkali mężczyznę z trzema psami, który pokazał im wiejską przychodnię i leśniczówkę, a także opowiedział dlaczego wybrał życie z dala od ludzi. Ponadto obozowicze na własne oczy zobaczyli elektrownię jądrową: Reaktor Nr 4 oraz plac budowy nowego sarkofagu, a także pawilon wystawienniczy. W wioskach Strefy przedzierali się przez dzikie zarośla, prowadzili inwentaryzację budynków, uzupełniali mapki, notowali i fotografowali ciekawe obiekty.
Czarnobyl - ostatni dzień w Strefie Wykluczenia
Piątego dnia studenci zwiedzili cmentarze oraz obecnie opuszczone miejsce, które przed katastrofą było kurortem wypoczynkowym dla dzieci pracowników elektrowni, a po awarii stało się na krótką chwilę miejscem zamieszkania żołnierzy. Ten dzień był dla studentów pożegnaniem ze Strefą Wykluczenia. Jak sami przyznają opuszczali ją z poczuciem nostalgii. Historia tego miejsca pozwoliła im spojrzeć na Strefę z zupełnie innej strony: jako na miejsce, gdzie może uciec człowiek zrażony do innych ludzi, szukający spokoju i kontaktu z naturą. Wracając studenci odwiedzili jeszcze Narodowe Muzeum Czarnobylskie w Kijowie. Samo miasto zaskoczyło studentów swoim monumentalizmem i obudziło chęć dokładnego jego poznania w przyszłości. Wyprawa trwała od 26 kwietnia do 2 maja.
Na podstawie relacji Agnieszki Szklanny

-
Mówi się, że w 1967 roku modernizm wspiął się na wzgórze w Cardross w Szkocji, by tam umrzeć. Śmierć jednak nie nadeszła, choć monumentalna bryła seminarium Świętego Piotra (St Peter’s seminary) od kilkudziesięciu lat powoli popada w ruinę więcej
-
Żaden przewodnik po Nowym Jorku nie może nie wspomnieć o tamtejszym metrze. Choć jest ono znane na całym świecie, ma też tajemnice, o których nie słyszeli nawet miejscowi. Czasem są wśród tych tajemnic prawdziwe architektoniczne perełki, które pod ziemią czekają na swoje pięć minut. Teraz przyszedł czas na nowojorską City Hall Subway Station więcej
-
Rosyjskie tajne miasta: miliony mieszkańców, dziesiątki białych plam na mapie, strzeżone lepiej, niż elektrownia w Czarnobylu. MAPA więcej
-
Opuszczone miejsca w Polsce. Mamy najnowsze zdjęcia z opuszczonego miasta Pstrąże! Polskie miasto duchów jesienią wygląda jeszcze bardziej przygnębiająco i strasznie. Zobacz, jak wyglądają puste budynki w opustoszałym mieście! więcej

- OPUSZCZONE MIEJSCA: Zapomniane ikony modernizmu – seminarium Świętego Piotra w Cardross
- OPUSZCZONE MIEJSCA: Najpiękniejsze stacje metra na świecie – City Hall Subway Station w Nowym Jorku
- ARCHITEKTURA: Tajne miasta Rosji. Niedostępne jak elektrownia w Czarnobylu?
- OPUSZCZONE MIEJSCA: Opuszczone miejsca w Polsce. Pstrąże – polskie miasto duchów. Mamy najnowsze zdjęcia z tego opuszczonego miasta!
- OPUSZCZONE MIEJSCA: Opuszczone miasto? Świętoszów wraca do życia. Poznaj historię miejsca, które teraz odradza się na nowo!