archirama.pl

Czarnobyl. Jak teraz wygląda Czarnobyl i Prypeć. Zobaczcie najpopularnijesze opuszczone miejsca na ziemi. Relacja z obozu naukowego w Strefie Zamkniętej. Galeria zdjęć

Czarnobyl i Prypeć jak wyglądają teraz to najpopulrniejsze na świecie opuszczone miejsce. Zobaczcie fotoreportaż z obozu naukowego studentów z Politechniki Śląskiej w Czarnobylu (lipiec 2013). Galeria zdjęć.

Opuszczone miejsca: Czarnobyl. Jak teraz wygląda Czarnobyl i Prypeć. Zobaczcie relację z obozu naukowego w Strefie Zamkniętej. Galeria zdjęć

Opuszczone miejsca. Czarnobyl i Prypeć jak wyglądają teraz. Zobaczcie fotoreportaż z obozu naukowego studentów z Politechniki Śląskiej w Czarnobylu. Galeria zdjęć.

Fot: Dzięki uprzejmości SKN Heterotopia-Gliwice/ fot. D. Góral, A. Szklanny, J. Kaim

Czarnobyl - wyprawa na tereny opuszczone

Jak wygląda obecnie najpopulrniejsze na świecie opuszczone miejsce Czarnobyl i Prypeć mieli okazję przekonać się na własnej skórze uczestnicy obozu naukowego zorganizowanego przez Studenckie Koło Naukowe Heterotopia, Katedrę Urbanistyki i Planowania Przestrzennego WA Politechniki Śląskiej oraz Czarnobylskie Centrum Bezpieczeństwa Jądrowego, Odpadów Promieniotwórczych i Radioekologii. Obóz do Czarnobyla „Ocalić od zapomnienia” miał być impulsem do poznania historii i problematyki Strefy Wykluczenia, a także kulturowego dziedzictwa Polesia, które od momentu katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej jest opuszczonym miejscem i ulega postępującej destrukcji. Obóz naukowy do Czarnobyla miał na celu przybliżyć cywilizacyjny dorobek i tradycję wysiedlonych ziem, a także odpowiedzieć na pytanie jaka przyszłość czeka to obecnie opuszczone miejsce.

Czernobyl. Pierwszego dnia zadaniem uczestników obozu było przeprowadzenie analizy historycznych miejsc i obiektów w opuszczonym miejscu Czarnobyl. Wśród nich znajdowały się m.in. cerkiew św. Eliasza, Kompleks Pamięci „Gwiazda Piołun”, dawna synagoga, ohel cadyka Menachema Nochuma Twerskiego (założyciela dynastii czarnobylskiej) i cadyka Aharona (pomnik strażaków biorących udział w likwidacji skutków awarii w 1986 roku).

Przeczytaj też o nowym sarkofagu elektrowni jądrowej w Czarnobylu>>

Strefa zamknięta w Czarnobylu

Czarnobyl. Drugi dzień wycieczki studenci rozpoczęli od wizyty na ukraińskim i żydowskim cmentarzu w Czarnobylu. Studenci przez cały czas pobytu w opuszczonym miejscu mieli do dyspozycji dwa dozymetry , dzięki którym mogli przeprowadzać dokładne badanie promieniowania, jakie występuje w Strefie ale i jeszcze na Polskiej granicy. Co ważne pomiary wykazały, że promieniowanie nie zagraża ludziom. Studenci podczas obozu analizowali przede wszystkim układ urbanistyczny i strukturę funkcjonalną Czarnobyla.

Czarnobyl - rozmowa z wysiedlonym mieszkańcem

Czarnobyl. Ostatnim punktem w opuszczonym miejscu Czarnobyl było spotkanie z mieszkańcem, który powrócił do swojego domu po przesiedleniu. Opowiedział studentom swoją historię, pokazał kolekcję przedmiotów z prywatnego muzeum i odpowiedział na nurtujące ich pytania.

Czarnobyl - opuszczone miejsca w mieście Prypeć

Czarnobyl. Uczestnicy wyprawy skierowali swoje kroki także do opuszczonego miasta Prypeć, zwanego miastem widmo. Miasto zostało założone dla pracowników elektrowni jądrowej Czarnobylskaja i w całości ewakuowane po katastrofie w 1986 roku. Dziś Prypeć to miejsce częściej odwiedzane przez turystów niż Czarnobyl. Najpopularniejszymi obiektami w tym opuszczonym miejscu, które zwiedzili studenci były Plac Centralny, Hotel „Polesie”, Dom kultury „Energetyk”, Wesołe Miasteczko, kompleks szpitala miejskiego. Trzeciego dnia młodzi badacze nadal kontynuowali wizytę w Prypeci. Analizowali stan techniczny zabudowy stadionu miejskiego, przedszkola „Czeburaszka”, kompleksu szklarni miejskich i laboratorium, zakładu przemysłowego „Jupiter”, basenu miejskiego, szkoły podstawowej oraz posterunku milicji i budynku straży pożarnej.

 

Pobliskie wsie niedaleko Czarnobyla

Czwartego dnia uczestnicy wybrali się do wsi Novoshepelychi i Leliv. Są to opuszczone  miejsca nie odwiedzane przez turystów. W wiosce Leliv  spotkali mężczyznę z trzema psami, który pokazał im wiejską przychodnię i leśniczówkę, a także opowiedział dlaczego wybrał życie z dala od ludzi. Ponadto obozowicze na własne oczy zobaczyli elektrownię jądrową: Reaktor Nr 4 oraz plac budowy nowego sarkofagu, a także pawilon wystawienniczy. W wioskach Strefy przedzierali się przez dzikie zarośla, prowadzili inwentaryzację budynków, uzupełniali mapki, notowali i fotografowali ciekawe obiekty.

Czarnobyl - ostatni dzień w Strefie Wykluczenia

Piątego dnia studenci zwiedzili cmentarze oraz obecnie opuszczone miejsce, które przed katastrofą było kurortem wypoczynkowym dla dzieci pracowników elektrowni, a po awarii stało się na krótką chwilę miejscem zamieszkania żołnierzy. Ten dzień był dla studentów pożegnaniem ze Strefą Wykluczenia. Jak sami przyznają opuszczali ją z poczuciem nostalgii. Historia tego miejsca pozwoliła im spojrzeć na Strefę z zupełnie innej strony: jako na miejsce, gdzie może uciec człowiek zrażony do innych ludzi, szukający spokoju i kontaktu z naturą. Wracając studenci odwiedzili jeszcze Narodowe Muzeum Czarnobylskie w Kijowie. Samo miasto zaskoczyło studentów swoim monumentalizmem i obudziło chęć dokładnego jego poznania w przyszłości. Wyprawa trwała od 26 kwietnia do 2 maja.

Na podstawie relacji Agnieszki Szklanny

Autor: Magdalena Kleszcz
Zdjęcia: Dzięki uprzejmości SKN Heterotopia-Gliwice/ fot. D. Góral, A. Szklanny, J. Kaim
Data publikacji: 16.07.2019 10:27

Najlepszy portal o architekturze - Archirama.pl. Opuszczone miejsca dział na Archirama.pl. Wynajdujemy ciekawe opuszczone miejsca w Polsce i na świecie. To cię zdziwi. Galerie zdjęć z opuszczonych miejsc, opuszczonych fabryk, opuszcznych domów i innych opuszczonych budynków. Taka architektura też jest w Polsce. Mnóstwo opuszczonych miejsc jest w twoim mieście. Archirama.pl odkrywa najciekawsze opuszczone miejsca. Zwiedzanie opuszczonych miejsc jest modne. Zaplanuj z Archirama.pl podróże architektoniczne po opuszczonych miejscach. Ciekawe galerie zdjęć, które cię zainspirują do odkrywania opuszczonych miejsc. Czy taka architektura straszy?