Opuszczone miejsca. Architektura dawnego ośrodka wypoczynkowego Kozubnik od kilkunastu lat straszy okolicznych mieszkańców. Jednak ta zaniedbana okolica już niedługo odzyska swój dawny blask. Obecnie właścicielem terenu jest spółka Sawa Apartments, a autorem projektu architektury Kozubnika pracownia Susuł & Strama Architekci.
Zobaczcie jak zmieni się Kozubnik
Opuszczone miejsca – Kozubnik
Opuszczone miejsca - Kozubnik. Nowa architektura słynnego ośrodka wypoczynkowego z czasów PRL, ma powstać do 2014 roku. Już teraz postęp jest widoczny. Obecne prace skupiają się na oczyszczeniu terenu. Cały obszar został oczyszczony z gruzu, a inspektorzy ocenili stabilność pozostałych konstrukcji. Niektóre z budynków już w tej fazie wymagały wzmocnienia konstrukcji , czasem trzeba było ją wręcz odtworzyć. Jako pierwsze rewitalizacji mają zostać poddane budynki Kiczora i Daglezja. Sawa Apartments planuje tu utworzenie 80 apartamentów typu condohotel.
Jednak poza samą rewitalizacją obiektów znajdujących się na terenie dawnego Zespółu Domów Wypoczynkowo-Szkoleniowych HPR Porąbka-Kozubnik, spółka planuję między innymi budowę zupełnie nowego hotelu 200 pokoi wraz z aquaparkiem, spa i restauracją. Rewitalizacja nie obejdzie się bez wyburzenia kilku istniejących obiektów. Najwięcej pracy włożone zostanie w odrestaurowanie najwyższego budynku w dawnym ośrodku – Kiczora. Powstanie tu 90 apartamentów o najlepszym standardzie z widokiem na okolicę. Budynek ma być gotowy na wiosnę przyszłego roku.
>> Tak wygładał Kozubnik przed rewitalizacją!
Kozubnik – dlaczego jest tak ważny?
Opuszczone miejsca. Pełna nazwa ośrodka Kozubnik (HPR) brzmi Zespół Domów Wypoczynkowo-Szkoleniowych Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Katowicach Porąbka-Kozubnik. Wypoczywali tu nie tylko polscy robotnicy ale także ważne osobistości chociażby z Rosji. Tu również odbywały się często ważne narady i rozmowy. W latach 70 ośrodek składał się z 11 hoteli zajmujących plac około 7,5 hektara mogło służyć noclegiem dla 500 osób . Rangę ośrodka podwyższały znajdujące się tu atrakcje, takiej jak: pływalnie, korty, sauna, wyciąg narciarski, trzy restauracje, czy stołówka.
Jednak razem z końcem okresu PRL skończyła się również świetność ośrodka. Aż do 2013 roku ośrodek popadał w ruinę. Plany jego rewitalizacji były możliwe już w 2005 roku kiedy to sąd orzekł wygaśnięcie wieczystego użytkowania terenów przez właściciela, który ogłosił bankructwo. I w ten sposób dzisiaj ośrodek Kozubnik odradza się jak feniks, więc wszyscy, a przede wszystkim mieszkańcy czekają na zakończenie prac budowanych.

-
Nowe schronisko Monte Rosa w szwajcarskich Alpach to nie byle gratka dla miłośników narciarstwa skiturowego, ale też architektury. Powstało na wysokości 2883 metrów, u podnóża szczytu Dufour. więcej
-
Balthasar Burkhard słynie z czarnobiałych, wielkoformatowych serii fotograficznych. więcej
-
Vera Lutter jest znana ze swych monumentalnych, czarnobiałych fotografii przestrzeni miejskich. Jej zdjęcia to negatywy, powstające w przekształconych w camera obscura pomieszczeniach. Odrealnione obrazy miast, tworzone przez artystkę, są rozpoznawalne na całym świecie więcej
-
Celem konkursu jest promocja najlepszej architektury miejskiej, zrealizowanej w okresie Trzeciej Rzeczypospolitej oraz pobudzenie wrażliwości społecznej na kształt naszego otoczenia. więcej
