Opuszczone miejsca
OPUSZCZONE MIEJSCA
Opuszczone miejsca w Polsce

Opuszczone miejsca w Polsce. Opuszczony szpital psychiatryczny w Otwocku oraz cmentarzysko samochodów w Grodzisku Mazowieckim. Poznaj historie tych miejsc!

 • Komentarze

Co do samego kolekcjonera – wokół niego krąży wiele legend, zmarł on w 1989 roku

Co do samego kolekcjonera – wokół niego krąży wiele legend, zmarł on w 1989 roku

Fot: opuszczone.net
 • Opuszczony szpital powstał w 1907 roku
 • Szpital psychiatryczny w Otwocku popada w ruinę od 1988 roku
 • Szpital posiada tragiczną i zmienną historię
 • Wnętrze szpitala zostało pozostawione samo sobie
 • Wnętrze szpitala psychiatrycznego Zofiówka w Otwocku
 • Opuszczone miejsca mają swój tajemniczy charakter. W szpitalu dalej można wyobrazić sobie jego architekturę
 • Szpital psychiatryczny w Otwocku popada w ruinę od 1988 roku
 • Architektura szpitala popada w ruinę
 • Opuszczone miejsca zawsze mają mroczną historię i nietypowy klimat
 • Szpital psychiatryczny w Otwocku był świadkiem tragicznych wydarzeń wojennych
 • Cmentarzysko samochodów w Grodzisku Mazowieckim
 • Niestety opuszczone miejsce w Grodzisku mazowieckim to złe wieści dla pasjonatów samochodów, szczególnie tych zabytkowych aut
 • W zaroślach możemy odnaleźć takie sławy jak Porsche, Warszawa, Matra, Alfa Romeo, Lancia, Syrena.
 • Pogrzebane auta należały do Tadeusza Tabenckiego – urzędnika Ministerstwa Transportu, funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa w czasach PRL
 • Nie wszystkie samochody zostały pozyskane w legalny sposób
 • Od 1989 roku żaden z samochodów nie opuścił posesji
 • Szacuje się, że do kolekcji mogło należeć około 300 samochodów oraz 200 motocykli
 • Co do samego kolekcjonera – wokół niego krąży wiele legend, zmarł on w 1989 roku
 • Samochody od przeszło 30 lat popadają w ruinę i poddają się naturze
 • Niesamowite cmentarzysko samochodów, porośnięte zielenią i zapomniane przez świat zyskuje na swoim wyglądzie i tworzy niepowtarzalny klimat

Ciągle natykamy się na opuszczone miejsca w Polsce. Zastanawiamy się co tu się wydarzyło, jaką rolę pełnił obiekt, czy po prostu dlaczego tu już nikogo nie ma. Rozpoczynamy nasza wycieczkę po opuszczonych miejscach w Polsce. Na początek województwo mazowieckie!

Opuszczone miejsca zawsze budzą strach i przerażenie, czasami ciekawość i niedowierzanie. W samym województwie mazowieckim istnieje przynajmniej kilkanaście opuszczonych miejsc: dawne fabryki, nawiedzone domy i wille, sanatoria i szpitale. My wybraliśmy dla was dwie historię, jedną trochę przerażającą i drugą nietypową. Przeczytajcie dlaczego szpital psychiatryczny w Otwocku już nie istnieje oraz dlaczego kolekcja zabytkowych samochodów stoi porzucona w podwarszawskim lesie!

Opuszczone miejsca – Szpital Psychiatryczny „Zofiówka” w Otwocku

Opuszczony szpital powstał w 1907 roku. Pierwsi pacjenci zostali przyjęci rok później, a obecnie szpital to kolejne opuszczone miejsce na mapie Polski. W ciągu kolejnych lat funkcjonowania szpitala powstawały kolejne pawilony. Nazwę „Zofiówka” szpital zawdzięcza imieniu swej fundatorki - Zofii Endelmanowej. W latach 30 XX wieku, było to największe sanatorium w Otwocku, które za główny cel brało sobie uspołecznianie chorych przez pracę. Pełna nazwa szpitala brzmi: Zakład dla Nerwowo i Psychicznie Chorych Żydów Zofiówka.

Czasy II wojny światowej Zofiówka był to jedyny zakład dla umysłowo chorych Żydów na terenie Guberni, gdzie panowały straszne warunki i głód. Szpital znajdował się na terenie getta „Kuracyjnego”, podczas jego likwidacji 19 września 1941 roku zamordowano tu od 110 do 140 osób. 

>> Opuszczone miejsca - zobacz jak teaz wygląda Czarnobyl!

Po wojnie, aż do połowy lat 80 leczono gruźlicę. Później szpital odzyskał pierwotna postać, jednak nie trwało to długo. W 1998 roku szpital „Zofiówka” został opuszczonym miejscem i do dzisiaj popada w ruinę. Znajdująca się tam w latach 90 szkoła, również szybko zakończyła swoja działalność

Cmentarzysko samochodów w Grodzisku Mazowieckim – kolejne opuszczone miejsce

Niestety opuszczone miejsce w Grodzisku mazowieckim to złe wieści dla pasjonatów samochodów, szczególnie tych zabytkowych aut. W lesie pod Warszawą pogrzebana jest jedna z największych i najdroższych prywatnych kolekcji motoryzacji na świecie. W zaroślach możemy odnaleźć takie sławy jak Porsche, Warszawa, Matra, Alfa Romeo, Lancia, Syrena.

Pogrzebane auta należały do Tadeusza Tabenckiego – urzędnika Ministerstwa Transportu, funkcjonariusza Urzędu Bezpieczeństwa w czasach PRL. Szacuje się, że do kolekcji mogło należeć około 300 samochodów oraz 200 motocykli. Jednakże nie wszystkie prawdopodobnie pozyskane zostały w legalny sposób. Co do samego kolekcjonera – wokół niego krąży wiele legend, zmarł on w 1989 roku. Niesamowite cmentarzysko samochodów, porośnięte zielenią i zapomniane przez świat zyskuje na swoim wyglądzie i tworzy niepowtarzalny klimat. Samochody od przeszło 30 lat popadają w ruinę i poddają się naturze.

przeczytaj rowniez
Autor: Weronika Kwasiborska
Zdjęcia: opuszczone.net
Data publikacji: 19.08.2013 09:49
do góry
uaktualnij licznik
Miesięcznik architektura
W numerze 04/2017:
 • Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
 • Aparthotel Lwowska 1 w Krakowie
 • Węzeł przesiadkowy w Solcu Kujawskim
 • Apartamenty LEA 251 w Krakowie
 • więcej
tagi
81.waw.pl apartament apartamentowiec aranżacja wnętrz aranżacje wnętrz architekci architekt architektura architektura Grecji architektura krajobrazu architektura polska architektura sakralna architektura Warszawy architektura wnętrz architektura wnętrza architektura Wrocławia architektura współczesna beton beton architektoniczny biuro biuro architektoniczne biurowiec BoConcept bryła centrum handlowe co zobaczyć Comitor dach dekoracje design dizajn dom dom jednorodzinny drapacz chmur drewno ekologia Euro 2012 film gotyk historia architektury hotel ikea ikona architektury komiks konkurs konkurs architektoniczny kościół Kraków kuchnia lampa loft Londyn małe mieszkanie MAŁY DOM meble Mies van der Rohe minimalizm moda modernizacja modernizm muzeum Muzeum Sztuki Nowoczesnej Newmor Nizio Design International nowoczesna architektura nowoczesne wnętrza nowoczesne wnętrze nowoczesny dom NOWY PROJEKT ZAHA HADID ogród okno ornament pawilon polski design pracownia architektoniczna projekt projekty projekty zahy hadid przestrzeń miejska przestrzeń publiczna recykling rewitalizacja sarp Serwis o architekturze stararchitekt starożytna Grecja Studio Forma 96 STYL NOWOCZESNY styl skandynawski sztuka sztuka współczesna świątynia Tremend trendy urbanistyka wakacje 2013 Warszawa wieżowce Wieżowce Warszawa wieżowiec wnętrza Wrocław współczesna architektura współczesny design wystawa wzornictwo Zaha Hadid ZAHA HADID projekty zrównoważony rozwój życie w architekturze
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.